Skip to main content
  • essence cares
  • Storefinder
  • Make-up
    • New Arrivals

    • Face

      • Foundation
      • Concealer
      • Powder
      • Blush
      • Highlighter
      • Contouring & Bronzer
      • Primer & Fixing Sprays
    • Eyes

      • Mascara
      • Eyebrows
      • Eyeshadow
      • Eyeliner & Eye Pencils
      • False Lashes
    • Lips

      • Lip gloss
      • Lipstick
      • Lipliner
      • Lip care
    • Nails

      • Nail Polish
      • Top and Base Coat
      • Nail Care
      • Shorten & File
      • Nail Art & Artificial Nails
      • Professional Nails
    • Tools

    • Sets

  • Skincare
  • Trend Editions
  • essence cares
  • Beauty Edit
    • Foundation Finder

    • Mascara Finder

    • Product Highlights

MARKET CHOICE

International

International國際的 (International)

Europe

AlbaniaBelgië (Belgium)Belgique (Belgium)Bosna i Hercegovina (Bosnia and Herzegovina)България (Bulgaria)Česká republika (Czech Republic)Crna gora (Montenegro)Danmark (Denmark)Deutschland (Germany)Eesti (Estonia)España (Spain)France (France)Ελλάδα (Greece)Hrvatska (Croatia)IrelandItalia (Italy)Latvija (Latvia)Lietuva (Lithuania)Magyarország (Hungary)MaltaNederland (The Netherlands)Norge (Norway)Österreich (Austria)Polska (Poland)Portugal (Portugal)România (Romania)Србија (Serbia)Schweiz (Switzerland)Suisse (Switzerland)Svizzera (Switzerland)Slovenija (Slovenia)Slovensko (Slovakia)Suomi (Finland)Sverige (Sweden)Україна (Ukraine)United Kingdom

America

ArgentinaBoliviaBrasil (Brazil)CanadaChileColombiaCosta RicaEcuadorMéxico (Mexico)Panamá (Panama)Perú (Peru)VenezuelaUSA

Africa

Egyptمصر (Egypt)Maroc (Morocco)المغرب (Morocco)South AfricaTunisie (Tunisia)تونس (Tunisia)

Asia

Bahrainالبحرين (Bahrain)Bruneiსაქართველო (Georgia)Indiaالْعِرَاق (Iraq) ישראל (Israel)الأردن (Jordan)Казахстан (Kazakhstan)Kuwaitالكويت (Kuwait)لُبْنَان (Lebanon)MalaysiaOmanعُمَان (Oman)Pakistanالأراضي الفلسطينية (Palestinian territories) Qatarدولة قطر (Qatar)Saudi Arabia السعودية (Saudi Arabia) Singapore台湾地区 (Taiwan Region)ประเทศไทย (Thailand)Türkiye (Turkey)United Arab Emiratesالإمارات العربية المتحدة (United Arab Emirates)Việt Nam

Oceania

AustraliaNew Zealand
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
Help and service
  • Contact & Help
  • Storefinder
Top categories
  • Lipstick
  • Nail Polish
  • Mascara
  • Foundation
  • Concealer
About essence
  • essence cares
  • Careers at cosnova

Help and service

  • Contact & Help
  • Storefinder

Top categories

  • Lipstick
  • Nail Polish
  • Mascara
  • Foundation
  • Concealer

About essence

  • essence cares
  • Careers at cosnova
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
  • Imprint
  • Data protection
© 2026 Cosnova GmbH
  • Imprint
  • Data protection
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
© 2026 Cosnova GmbH
* Recommended Retail price
essence Make-up

Make-up

FaceEyesLipsNailsToolsSets
Show 418 products
Load previous
Load previous
BRIGHT EYES! under eye stick

BRIGHT EYES! under eye stick

€4.15*

5.5 g - €754.55 / 1 kg
Warm Honeysoft rose
super fine brush liner waterproof

super fine brush liner waterproof

€3.75*

0.7 g - €5,357.14 / 1 kg
Light Brown
JUICY BERRY tinted lip & cheek balm

JUICY BERRY tinted lip & cheek balm

€3.75*

3 g - €1,250.00 / 1 kg
soft touch mousse blush

soft touch mousse blush

€3.45*

5 g - €690.00 / 1 kg
Cozy ClayRustic RougeCoral CrushBlushing Berry
BABY GOT DIAMOND highlighter stick

BABY GOT DIAMOND highlighter stick

€4.15*

5.4 g - €768.52 / 1 kg
DROP OF sunshine HIGHLIGHTING DROPS

DROP OF sunshine HIGHLIGHTING DROPS

€4.75*

25 ml - €190.00 / 1 l
BRIGHTEN UP! cushion foundation

BRIGHTEN UP! cushion foundation

€6.55*

12 g - €545.83 / 1 kg
PorcelainIvoryBeigeHoneySand
HELLO, GOOD STUFF! GLOW-C SERUM

HELLO, GOOD STUFF! GLOW-C SERUM

€5.45*

30 ml - €181.67 / 1 l
FOUNDATION stick

FOUNDATION stick

€5.95*

10 g - €595.00 / 1 kg
spot squad PIMPLE PATCHES

spot squad PIMPLE PATCHES

€2.25*

32 Pieces
CAMOUFLAGE+ MATTE concealer

CAMOUFLAGE+ MATTE concealer

€3.25*

8 ml - €406.25 / 1 l
line n' STAIN! TATTOO LIP LINER

line n' STAIN! TATTOO LIP LINER

€2.95*

2.5 ml - €1,180.00 / 1 l
Everyone's Nude-PinkMust Have BrownMake A Mauve
AQUA JELLY COLOUR CHANGING LIPSTICK

AQUA JELLY COLOUR CHANGING LIPSTICK

€3.85*

2.8 g - €1,375.00 / 1 kg
BIRTHDAY BOMB shiny lipgloss

BIRTHDAY BOMB shiny lipgloss

€1.55*

10 ml - €155.00 / 1 l
the super peptide glossy lip treatment

the super peptide glossy lip treatment

€3.80*

10 ml - €380.00 / 1 l
Pinkified!Peptacular!Toffeetastic!Coralized!Holomazing!
what the fake! GLASS SHINE PLUMPING LIP FILLER

what the fake! GLASS SHINE PLUMPING LIP FILLER

€3.75*

4.2 ml - €892.86 / 1 l
pearly POTION MULTI-REFLECTIVE LIPGLOSS

pearly POTION MULTI-REFLECTIVE LIPGLOSS

€4.15*

2.5 ml - €1,660.00 / 1 l
hydra kiss LIP OIL

hydra kiss LIP OIL

€3.50*

4 ml - €875.00 / 1 l
Cranberry Is BackKiss From A RoseHoney, Honey!Midnight Mystery
extreme shine volume lipgloss

extreme shine volume lipgloss

€2.45*

5 ml - €490.00 / 1 l
Rusty KissCrystal ClearSummer PunchPurple RainCandy Shop
JUICY NAIL nail oil

JUICY NAIL nail oil

€4.15*

11 ml - €377.27 / 1 l
PUT A bow ON IT nail sticker

PUT A bow ON IT nail sticker

€1.85*

75 Pieces
the ULTIMATE hybrid gel top coat

the ULTIMATE hybrid gel top coat

€3.55*

8 ml - €443.75 / 1 l

22 of 418 products seen

Show more
  1. Home
  2. Make-up