Skip to main content
  • essence cares
  • Storefinder
  • Make-up
    • New Arrivals

    • Face

      • Foundation
      • Concealer
      • Powder
      • Blush
      • Highlighter
      • Contouring & Bronzer
      • Primer & Fixing Sprays
    • Eyes

      • Mascara
      • Eyebrows
      • Eyeshadow
      • Eyeliner & Eye Pencils
      • False Lashes
    • Lips

      • Lip gloss
      • Lipstick
      • Lipliner
      • Lip care
    • Nails

      • Nail Polish
      • Top and Base Coat
      • Nail Care
      • Shorten & File
      • Nail Art & Artificial Nails
      • Professional Nails
    • Tools

    • Sets

  • Skincare
  • Trend Editions
  • essence cares
  • Beauty Edit
    • Foundation Finder

    • Mascara Finder

    • Product Highlights

MARKET CHOICE

International

International國際的 (International)

Europe

AlbaniaBelgië (Belgium)Belgique (Belgium)Bosna i Hercegovina (Bosnia and Herzegovina)България (Bulgaria)Česká republika (Czech Republic)Crna gora (Montenegro)Danmark (Denmark)Deutschland (Germany)Eesti (Estonia)España (Spain)France (France)Ελλάδα (Greece)Hrvatska (Croatia)IrelandItalia (Italy)Latvija (Latvia)Lietuva (Lithuania)Magyarország (Hungary)MaltaNederland (The Netherlands)Norge (Norway)Österreich (Austria)Polska (Poland)Portugal (Portugal)România (Romania)Србија (Serbia)Schweiz (Switzerland)Suisse (Switzerland)Svizzera (Switzerland)Slovenija (Slovenia)Slovensko (Slovakia)Suomi (Finland)Sverige (Sweden)Україна (Ukraine)United Kingdom

America

ArgentinaBoliviaBrasil (Brazil)CanadaChileColombiaCosta RicaEcuadorMéxico (Mexico)Panamá (Panama)Perú (Peru)VenezuelaUSA

Africa

Egyptمصر (Egypt)Maroc (Morocco)المغرب (Morocco)South AfricaTunisie (Tunisia)تونس (Tunisia)

Asia

Bahrainالبحرين (Bahrain)Bruneiსაქართველო (Georgia)Indiaالْعِرَاق (Iraq) ישראל (Israel)الأردن (Jordan)Казахстан (Kazakhstan)Kuwaitالكويت (Kuwait)لُبْنَان (Lebanon)MalaysiaOmanعُمَان (Oman)Pakistanالأراضي الفلسطينية (Palestinian territories) Qatarدولة قطر (Qatar)Saudi Arabia السعودية (Saudi Arabia) Singapore台湾地区 (Taiwan Region)ประเทศไทย (Thailand)Türkiye (Turkey)United Arab Emiratesالإمارات العربية المتحدة (United Arab Emirates)Việt Nam

Oceania

AustraliaNew Zealand
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
Help and service
  • Contact & Help
  • Storefinder
Top categories
  • Lipstick
  • Nail Polish
  • Mascara
  • Foundation
  • Concealer
About essence
  • essence cares
  • Careers at cosnova

Help and service

  • Contact & Help
  • Storefinder

Top categories

  • Lipstick
  • Nail Polish
  • Mascara
  • Foundation
  • Concealer

About essence

  • essence cares
  • Careers at cosnova
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
  • Imprint
  • Data protection
© 2026 Cosnova GmbH
  • Imprint
  • Data protection
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
© 2026 Cosnova GmbH
* Recommended Retail price
essence Make-up

Make-up

FaceEyesLipsNailsToolsSets
Show 418 products
LONG-LASTING eye pencil

LONG-LASTING eye pencil

€1.95*

0.28 g - €6,964.29 / 1 kg
i have a greenblack feverhot chocolatecool downlucky lead
WHAT THE FLUFF?! mattifying face balm

WHAT THE FLUFF?! mattifying face balm

€4.15*

2.5 g - €1,660.00 / 1 kg
WHAT THE FLUFF?! powder puff

WHAT THE FLUFF?! powder puff

€3.55*

2 Pieces
WHAT THE FLUFF?! lip glaze

WHAT THE FLUFF?! lip glaze

€2.95*

10 ml - €295.00 / 1 l
WHAT THE FLUFF?! lip scrub

WHAT THE FLUFF?! lip scrub

€2.45*

1.8 g - €1,361.11 / 1 kg
WHAT THE FLUFF?! lip tint

WHAT THE FLUFF?! lip tint

€3.85*

5.1 ml - €754.90 / 1 l
the NUDE edition eye set

the NUDE edition eye set

€11.95*

1 Pieces
JUICY BOMB shiny lipgloss

JUICY BOMB shiny lipgloss

€1.55*

10 ml - €155.00 / 1 l
Bee MineLovely LitchiWitty WatermelonProud PapayaPoppin' Pomegranate
BLUR soufflé matte lip cream

BLUR soufflé matte lip cream

€3.65*

3.6 ml - €1,013.89 / 1 l
ClickbaitDeep ScrollSpice FilterHot OfflineMain Feed
LASHES TO IMPRESS

LASHES TO IMPRESS

€2.90*

1 Pair
Ciao! eyebrow lifting gel

Ciao! eyebrow lifting gel

€3.75*

9 ml - €416.67 / 1 l
Ciao! mini Lash PRINCESS false lash effect mascara

Ciao! mini Lash PRINCESS false lash effect mascara

€2.45*

5 ml - €490.00 / 1 l
Ciao! blushlighter

Ciao! blushlighter

€4.85*

5.7 g - €850.88 / 1 kg
Ciao! concealer sponges

Ciao! concealer sponges

€3.75*

2 Pieces
Ciao! sunglasses pouch

Ciao! sunglasses pouch

€4.85*

1 Pieces
Ciao! lip balm

Ciao! lip balm

€2.45*

6.4 g - €382.81 / 1 kg
Ciao! lip oil roll-on

Ciao! lip oil roll-on

€3.75*

4.3 ml - €872.09 / 1 l
Ciao! matte lip blur

Ciao! matte lip blur

€2.95*

11 ml - €268.18 / 1 l
the super peptide glossy lip butter set ...LIKE A SUNDAY MORNING

the super peptide glossy lip butter set ...LIKE A SUNDAY MORNING

€10.95*

1 Pieces
club SOLEIL eyeshadow palette

club SOLEIL eyeshadow palette

€4.75*

5.2 g - €913.46 / 1 kg
club SOLEIL cream to powder blush

club SOLEIL cream to powder blush

€4.15*

8.5 g - €488.24 / 1 kg
club SOLEIL gradient highlighter

club SOLEIL gradient highlighter

€4.95*

8 g - €618.75 / 1 kg

22 of 418 products seen

Show more
  1. Home
  2. Make-up