Skip to main content
  • essence cares
  • Storefinder
  • Make-up
    • New Arrivals

    • Face

      • Foundation
      • Concealer
      • Powder
      • Blush
      • Highlighter
      • Contouring & Bronzer
      • Primer & Fixing Sprays
    • Eyes

      • Mascara
      • Eyebrows
      • Eyeshadow
      • Eyeliner & Eye Pencils
      • False Lashes
    • Lips

      • Lip gloss
      • Lipstick
      • Lipliner
      • Lip care
    • Nails

      • Nail Polish
      • Top and Base Coat
      • Nail Care
      • Shorten & File
      • Nail Art & Artificial Nails
      • Professional Nails
    • Tools

    • Sets

  • Skincare
  • Trend Editions
  • essence cares
  • Beauty Edit
    • Foundation Finder

    • Mascara Finder

    • Product Highlights

MARKET CHOICE

International

International國際的 (International)

Europe

AlbaniaBelgië (Belgium)Belgique (Belgium)Bosna i Hercegovina (Bosnia and Herzegovina)България (Bulgaria)Česká republika (Czech Republic)Crna gora (Montenegro)Danmark (Denmark)Deutschland (Germany)Eesti (Estonia)España (Spain)France (France)Ελλάδα (Greece)Hrvatska (Croatia)IrelandItalia (Italy)Latvija (Latvia)Lietuva (Lithuania)Magyarország (Hungary)MaltaNederland (The Netherlands)Norge (Norway)Österreich (Austria)Polska (Poland)Portugal (Portugal)România (Romania)Србија (Serbia)Schweiz (Switzerland)Suisse (Switzerland)Svizzera (Switzerland)Slovenija (Slovenia)Slovensko (Slovakia)Suomi (Finland)Sverige (Sweden)Україна (Ukraine)United Kingdom

America

ArgentinaBoliviaBrasil (Brazil)CanadaChileColombiaCosta RicaEcuadorMéxico (Mexico)Panamá (Panama)Perú (Peru)VenezuelaUSA

Africa

Egyptمصر (Egypt)Maroc (Morocco)المغرب (Morocco)South AfricaTunisie (Tunisia)تونس (Tunisia)

Asia

Bahrainالبحرين (Bahrain)Bruneiსაქართველო (Georgia)Indiaالْعِرَاق (Iraq) ישראל (Israel)الأردن (Jordan)Казахстан (Kazakhstan)Kuwaitالكويت (Kuwait)لُبْنَان (Lebanon)MalaysiaOmanعُمَان (Oman)Pakistanالأراضي الفلسطينية (Palestinian territories) Qatarدولة قطر (Qatar)Saudi Arabia السعودية (Saudi Arabia) Singapore台湾地区 (Taiwan Region)ประเทศไทย (Thailand)Türkiye (Turkey)United Arab Emiratesالإمارات العربية المتحدة (United Arab Emirates)Việt Nam

Oceania

AustraliaNew Zealand
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
Help and service
  • Contact & Help
  • Storefinder
Top categories
  • Lipstick
  • Nail Polish
  • Mascara
  • Foundation
  • Concealer
About essence
  • essence cares
  • Careers at cosnova

Help and service

  • Contact & Help
  • Storefinder

Top categories

  • Lipstick
  • Nail Polish
  • Mascara
  • Foundation
  • Concealer

About essence

  • essence cares
  • Careers at cosnova
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
  • Imprint
  • Data protection
© 2026 Cosnova GmbH
  • Imprint
  • Data protection
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
© 2026 Cosnova GmbH
* Recommended Retail price
essence Make-up

Make-up

FaceEyesLipsNailsToolsSets
Show 418 products
Load previous
Load previous
club SOLEIL mix & match charms

club SOLEIL mix & match charms

€4.15*

8 Pieces
club SOLEIL gradient lipgloss

club SOLEIL gradient lipgloss

€1.75*

10 ml - €175.00 / 1 l
club SOLEIL lip stain

club SOLEIL lip stain

€2.45*

0.55 ml - €4,454.55 / 1 l
club SOLEIL slim lipstick

club SOLEIL slim lipstick

€2.95*

0.85 g - €3,470.59 / 1 kg
Beary much! lip oil

Beary much! lip oil

€3.85*

2.8 ml - €1,375.00 / 1 l
8h matte liquid lipstick

8h matte liquid lipstick

€3.75*

2.5 ml - €1,500.00 / 1 l
Velvet BrickCinnamon SpiceSilky HazelnutSoft BeigeRosy Nude
gel nail colour

gel nail colour

€1.95*

8 ml - €243.75 / 1 l
FAUX pearlgloss 'N ROLLicing ON THE CAKESUGAR blushhappily EVER AFTER
satin CHROME nail polish

satin CHROME nail polish

€2.45*

8 ml - €306.25 / 1 l
Robotic RoseArtificial PinktelligenceMeta MaroonSteelGPT
extreme LAST top coat

extreme LAST top coat

€2.95*

8 ml - €368.75 / 1 l
extreme GEL top coat

extreme GEL top coat

€2.95*

8 ml - €368.75 / 1 l
Cateyes! false lashes

Cateyes! false lashes

€3.70*

1 Pair
CatwalkCattitude
CORRECT & CONCEAL under eye brightening concealer

CORRECT & CONCEAL under eye brightening concealer

€3.55*

3.5 ml - €1,014.29 / 1 l
MediumLightUniversalTanDeep
studio nails UV GEL NAIL Starter Set

studio nails UV GEL NAIL Starter Set

€19.95*

1 Pieces
studio nails UV GEL NAIL polish

studio nails UV GEL NAIL polish

€5.45*

5 ml - €1,090.00 / 1 l
bloomin' ballerinariding unicorns!lavender and everneed a hug?flamenco, baby!
JUICY BOMB glossy butter balm

JUICY BOMB glossy butter balm

€2.95*

2.5 g - €1,180.00 / 1 kg
Choco-lot To HandleOne In A MelonSo Berry CuteTime To PitayaKiwi To My Heart
COLOUR it! liquid eyeliner

COLOUR it! liquid eyeliner

€4.15*

3 ml - €1,383.33 / 1 l
Rusty RedRoyal BlueWhiteChocolate Brown
microblading brow brush liner

microblading brow brush liner

€3.45*

0.6 ml - €5,750.00 / 1 l
Dark BrownSoft BlondeLight BrownNeutral Brown
JELLY JEWELS glitter eyeshadow topper

JELLY JEWELS glitter eyeshadow topper

€4.15*

4.2 g - €988.10 / 1 kg
Golden GlamCelestial Shimmer
what the FAKE! false lashes

what the FAKE! false lashes

€3.45*

1 g - €3,450.00 / 1 kg
Dramatic VolumeDramatic CurlNaturalDramatic Lengthnatural cluster brownnatural cluster black
SATIN BLEND gel eyeliner

SATIN BLEND gel eyeliner

€3.45*

0.22 g - €15,681.82 / 1 kg
CocoaPure BlackBronzed ShimmerSunlit ShimmerRich BurgundyDeep Olive
brow powder duo set

brow powder duo set

€3.45*

1.8 g - €1,916.67 / 1 kg
LightMediumDark
BROW TWEEZER

BROW TWEEZER

€2.25*

1 Pieces

22 of 418 products seen

Show more
  1. Home
  2. Make-up