Skip to main content
  • essence cares
  • Storefinder
  • Make-up
    • New Arrivals

    • Face

      • Foundation
      • Concealer
      • Powder
      • Blush
      • Highlighter
      • Contouring & Bronzer
      • Primer & Fixing Sprays
    • Eyes

      • Mascara
      • Eyebrows
      • Eyeshadow
      • Eyeliner & Eye Pencils
      • False Lashes
    • Lips

      • Lip gloss
      • Lipstick
      • Lipliner
      • Lip care
    • Nails

      • Nail Polish
      • Top and Base Coat
      • Nail Care
      • Shorten & File
      • Nail Art & Artificial Nails
      • Professional Nails
    • Tools

    • Sets

  • Skincare
  • Trend Editions
  • essence cares
  • Beauty Edit
    • Foundation Finder

    • Mascara Finder

    • Product Highlights

MARKET CHOICE

International

International國際的 (International)

Europe

AlbaniaBelgië (Belgium)Belgique (Belgium)Bosna i Hercegovina (Bosnia and Herzegovina)България (Bulgaria)Česká republika (Czech Republic)Crna gora (Montenegro)Danmark (Denmark)Deutschland (Germany)Eesti (Estonia)España (Spain)France (France)Ελλάδα (Greece)Hrvatska (Croatia)IrelandItalia (Italy)Latvija (Latvia)Lietuva (Lithuania)Magyarország (Hungary)MaltaNederland (The Netherlands)Norge (Norway)Österreich (Austria)Polska (Poland)Portugal (Portugal)România (Romania)Србија (Serbia)Schweiz (Switzerland)Suisse (Switzerland)Svizzera (Switzerland)Slovenija (Slovenia)Slovensko (Slovakia)Suomi (Finland)Sverige (Sweden)Україна (Ukraine)United Kingdom

America

ArgentinaBoliviaBrasil (Brazil)CanadaChileColombiaCosta RicaEcuadorMéxico (Mexico)Panamá (Panama)Perú (Peru)VenezuelaUSA

Africa

Egyptمصر (Egypt)Maroc (Morocco)المغرب (Morocco)South AfricaTunisie (Tunisia)تونس (Tunisia)

Asia

Bahrainالبحرين (Bahrain)Bruneiსაქართველო (Georgia)Indiaالْعِرَاق (Iraq) ישראל (Israel)الأردن (Jordan)Казахстан (Kazakhstan)Kuwaitالكويت (Kuwait)لُبْنَان (Lebanon)MalaysiaOmanعُمَان (Oman)Pakistanالأراضي الفلسطينية (Palestinian territories) Qatarدولة قطر (Qatar)Saudi Arabia السعودية (Saudi Arabia) Singapore台湾地区 (Taiwan Region)ประเทศไทย (Thailand)Türkiye (Turkey)United Arab Emiratesالإمارات العربية المتحدة (United Arab Emirates)Việt Nam

Oceania

AustraliaNew Zealand
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
Help and service
  • Contact & Help
  • Storefinder
Top categories
  • Lipstick
  • Nail Polish
  • Mascara
  • Foundation
  • Concealer
About essence
  • essence cares
  • Careers at cosnova

Help and service

  • Contact & Help
  • Storefinder

Top categories

  • Lipstick
  • Nail Polish
  • Mascara
  • Foundation
  • Concealer

About essence

  • essence cares
  • Careers at cosnova
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
  • Imprint
  • Data protection
© 2026 Cosnova GmbH
  • Imprint
  • Data protection
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
© 2026 Cosnova GmbH
* Recommended Retail price
essence Nails

Nails

Nail PolishTop and Base CoatNail CareShorten & File Nail Art & Artificial NailsProfessional Nails
Show 63 products
gel nail colour

gel nail colour

€1.95*

8 ml - €243.75 / 1 l
FAUX pearlgloss 'N ROLLicing ON THE CAKESUGAR blushhappily EVER AFTER
satin CHROME nail polish

satin CHROME nail polish

€2.45*

8 ml - €306.25 / 1 l
Robotic RoseArtificial PinktelligenceMeta MaroonSteelGPT
extreme LAST top coat

extreme LAST top coat

€2.95*

8 ml - €368.75 / 1 l
extreme GEL top coat

extreme GEL top coat

€2.95*

8 ml - €368.75 / 1 l
studio nails UV GEL NAIL Starter Set

studio nails UV GEL NAIL Starter Set

€19.95*

1 Pieces
studio nails UV GEL NAIL polish

studio nails UV GEL NAIL polish

€5.45*

5 ml - €1,090.00 / 1 l
bloomin' ballerinariding unicorns!lavender and everneed a hug?flamenco, baby!
JUICY NAIL nail oil

JUICY NAIL nail oil

€4.15*

11 ml - €377.27 / 1 l
PUT A bow ON IT nail sticker

PUT A bow ON IT nail sticker

€1.85*

75 Pieces
the ULTIMATE hybrid gel top coat

the ULTIMATE hybrid gel top coat

€3.55*

8 ml - €443.75 / 1 l
10IN1 NAIL REPAIR STRENGTHENING TREATMENT

10IN1 NAIL REPAIR STRENGTHENING TREATMENT

€3.55*

8 ml - €443.75 / 1 l
extreme LAST base coat

extreme LAST base coat

€2.95*

8 ml - €368.75 / 1 l
GLOW IN THE DARK mini nail polish

GLOW IN THE DARK mini nail polish

€1.25*

5 ml - €250.00 / 1 l
Polly Pocket scented nail stickers

Polly Pocket scented nail stickers

€1.85*

70 Pieces
what the fake! PRESS-ON NAILS manicure set

what the fake! PRESS-ON NAILS manicure set

€5.25*

28 Pieces
GLAZEDCAT EYEBABYBOOMERBARE WHITEFRENCH CHROME
what the fake! mini nail glue

what the fake! mini nail glue

€3.45*

6 g - €575.00 / 1 kg
fairy FROST nail polish

fairy FROST nail polish

€2.35*

8 ml - €293.75 / 1 l
THE ACTIVE WHITENER BASE COAT

THE ACTIVE WHITENER BASE COAT

€2.35*

8 ml - €293.75 / 1 l
NUTS ABOUT YOU nail sticker

NUTS ABOUT YOU nail sticker

€1.85*

66 Pieces
UV RESCUE nail repair treatment

UV RESCUE nail repair treatment

€3.45*

8 ml - €431.25 / 1 l
JUICY NAIL nail balm

JUICY NAIL nail balm

€2.95*

12.8 ml - €230.47 / 1 l
gel nail polish

gel nail polish

€2.10*

8 ml - €262.50 / 1 l
GLOSS 'N' ROLLCLEARLY a STARICING on the CAKESHEER ME OUTSUGAR BLUSH
TOP GLOSS top coat

TOP GLOSS top coat

€2.25*

8 ml - €281.25 / 1 l

22 of 63 products seen

Show more
  1. Home
  2. Make-up
  3. Nails