Skip to main content
  • essence cares
  • Storefinder
  • Make-up
    • New Arrivals

    • Face

      • Foundation
      • Concealer
      • Powder
      • Blush
      • Highlighter
      • Contouring & Bronzer
      • Primer & Fixing Sprays
    • Eyes

      • Mascara
      • Eyebrows
      • Eyeshadow
      • Eyeliner & Eye Pencils
      • False Lashes
    • Lips

      • Lip gloss
      • Lipstick
      • Lipliner
      • Lip care
    • Nails

      • Nail Polish
      • Top and Base Coat
      • Nail Care
      • Shorten & File
      • Nail Art & Artificial Nails
      • Professional Nails
    • Tools

    • Sets

  • Skincare
  • Trend Editions
  • essence cares
  • Beauty Edit
    • Foundation Finder

    • Mascara Finder

    • Product Highlights

MARKET CHOICE

International

International國際的 (International)

Europe

AlbaniaBelgië (Belgium)Belgique (Belgium)Bosna i Hercegovina (Bosnia and Herzegovina)България (Bulgaria)Česká republika (Czech Republic)Crna gora (Montenegro)Danmark (Denmark)Deutschland (Germany)Eesti (Estonia)España (Spain)France (France)Ελλάδα (Greece)Hrvatska (Croatia)IrelandItalia (Italy)Latvija (Latvia)Lietuva (Lithuania)Magyarország (Hungary)MaltaNederland (The Netherlands)Norge (Norway)Österreich (Austria)Polska (Poland)Portugal (Portugal)România (Romania)Србија (Serbia)Schweiz (Switzerland)Suisse (Switzerland)Svizzera (Switzerland)Slovenija (Slovenia)Slovensko (Slovakia)Suomi (Finland)Sverige (Sweden)Україна (Ukraine)United Kingdom

America

ArgentinaBoliviaBrasil (Brazil)CanadaChileColombiaCosta RicaEcuadorMéxico (Mexico)Panamá (Panama)Perú (Peru)VenezuelaUSA

Africa

Egyptمصر (Egypt)Maroc (Morocco)المغرب (Morocco)South AfricaTunisie (Tunisia)تونس (Tunisia)

Asia

Bahrainالبحرين (Bahrain)Bruneiსაქართველო (Georgia)Indiaالْعِرَاق (Iraq) ישראל (Israel)الأردن (Jordan)Казахстан (Kazakhstan)Kuwaitالكويت (Kuwait)لُبْنَان (Lebanon)MalaysiaOmanعُمَان (Oman)Pakistanالأراضي الفلسطينية (Palestinian territories) Qatarدولة قطر (Qatar)Saudi Arabia السعودية (Saudi Arabia) Singapore台湾地区 (Taiwan Region)ประเทศไทย (Thailand)Türkiye (Turkey)United Arab Emiratesالإمارات العربية المتحدة (United Arab Emirates)Việt Nam

Oceania

AustraliaNew Zealand
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
Help and service
  • Contact & Help
  • Storefinder
Top categories
  • Lipstick
  • Nail Polish
  • Mascara
  • Foundation
  • Concealer
About essence
  • essence cares
  • Careers at cosnova

Help and service

  • Contact & Help
  • Storefinder

Top categories

  • Lipstick
  • Nail Polish
  • Mascara
  • Foundation
  • Concealer

About essence

  • essence cares
  • Careers at cosnova
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
  • Imprint
  • Data protection
© 2026 Cosnova GmbH
  • Imprint
  • Data protection
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
© 2026 Cosnova GmbH
* Recommended Retail price
essence Make-up

Make-up

FaceEyesLipsNailsToolsSets
Show 418 products
Load previous
Load previous
10IN1 NAIL REPAIR STRENGTHENING TREATMENT

10IN1 NAIL REPAIR STRENGTHENING TREATMENT

€3.55*

8 ml - €443.75 / 1 l
extreme LAST base coat

extreme LAST base coat

€2.95*

8 ml - €368.75 / 1 l
GLOW IN THE DARK mini nail polish

GLOW IN THE DARK mini nail polish

€1.25*

5 ml - €250.00 / 1 l
GLOSSY GLAZE high shine lipstick

GLOSSY GLAZE high shine lipstick

€3.55*

1.9 g - €1,868.42 / 1 kg
Livin La Vida MochaOn Cloud NudePink Things UpRed-dy For The DayMaple Me Crazy
make me BROW eyebrow gel mascara

make me BROW eyebrow gel mascara

€2.95*

3.8 ml - €776.32 / 1 l
Dark Browny Browsblondy browsbrowny browsAshy BrowsChocolaty Brows
META GLOW duo-chrome eye pencil

META GLOW duo-chrome eye pencil

€2.95*

0.22 g - €13,409.09 / 1 kg
lash WITHOUT LIMITS TUBING Extreme Lengthening & Volume Mascara

lash WITHOUT LIMITS TUBING Extreme Lengthening & Volume Mascara

€3.95*

13 ml - €303.85 / 1 l
BABY GOT GLAZE balm stick

BABY GOT GLAZE balm stick

€4.15*

4.5 g - €922.22 / 1 kg
BABY GOT BRONZE shimmering bronzer

BABY GOT BRONZE shimmering bronzer

€3.85*

5.5 g - €700.00 / 1 kg
Golden HourHoliday Glow
Polly Pocket colour-changing blush stick

Polly Pocket colour-changing blush stick

€3.75*

5.2 g - €721.15 / 1 kg
Polly Pocket highlighter

Polly Pocket highlighter

€3.75*

6.1 g - €614.75 / 1 kg
Polly Pocket hair comb

Polly Pocket hair comb

€3.75*

1 Pieces
Polly Pocket hydro fixing spray

Polly Pocket hydro fixing spray

€3.75*

50 ml - €75.00 / 1 l
Polly Pocket lip glaze

Polly Pocket lip glaze

€2.95*

10 ml - €295.00 / 1 l
90's GirlFashion PollyPolly2K
Polly Pocket peptide lip mask

Polly Pocket peptide lip mask

€3.75*

12 g - €312.50 / 1 kg
Polly Pocket scented nail stickers

Polly Pocket scented nail stickers

€1.85*

70 Pieces
Lash PRINCESS false lash effect mascara purple

Lash PRINCESS false lash effect mascara purple

€4.15*

12 ml - €345.83 / 1 l
COLOUR it! metallic liquid liner

COLOUR it! metallic liquid liner

€4.15*

3 ml - €1,383.33 / 1 l
Burnished BronzeDark Cherry
cream eyeshadow

cream eyeshadow

€3.95*

5 g - €790.00 / 1 kg
CocoaRosePearlOyster
hydra kiss LIP TINT

hydra kiss LIP TINT

€3.55*

4 ml - €887.50 / 1 l
Hazelnut HazeBlushing NudeVintage RoseRosy BlossomClassy Red
Lash PRINCESS false lash effect mascara burgundy

Lash PRINCESS false lash effect mascara burgundy

€4.45*

12 ml - €370.83 / 1 l
jelly GRIP EYESHADOW PRIMER

jelly GRIP EYESHADOW PRIMER

€3.55*

4 ml - €887.50 / 1 l

22 of 418 products seen

Show more
  1. Home
  2. Make-up