Skip to main content
  • essence cares
  • Storefinder
  • Make-up
    • New Arrivals

    • Face

      • Foundation
      • Concealer
      • Powder
      • Blush
      • Highlighter
      • Contouring & Bronzer
      • Primer & Fixing Sprays
    • Eyes

      • Mascara
      • Eyebrows
      • Eyeshadow
      • Eyeliner & Eye Pencils
      • False Lashes
    • Lips

      • Lip gloss
      • Lipstick
      • Lipliner
      • Lip care
    • Nails

      • Nail Polish
      • Top and Base Coat
      • Nail Care
      • Nail Art & Artificial Nails
    • Tools

    • Sets

  • Skincare
  • Trend Editions
  • essence cares
  • Beauty Edit
    • Foundation Finder

    • Mascara Finder

    • Product Highlights

MARKET CHOICE

International

International國際的 (International)

Europe

AlbaniaBelgië (Belgium)Belgique (Belgium)Bosna i Hercegovina (Bosnia and Herzegovina)България (Bulgaria)Česká republika (Czech Republic)Crna gora (Montenegro)Danmark (Denmark)Deutschland (Germany)Eesti (Estonia)España (Spain)France (France)Ελλάδα (Greece)Hrvatska (Croatia)IrelandItalia (Italy)Latvija (Latvia)Lietuva (Lithuania)Magyarország (Hungary)MaltaNederland (The Netherlands)Norge (Norway)Österreich (Austria)Polska (Poland)Portugal (Portugal)România (Romania)Србија (Serbia)Schweiz (Switzerland)Suisse (Switzerland)Svizzera (Switzerland)Slovenija (Slovenia)Slovensko (Slovakia)Suomi (Finland)Sverige (Sweden)Україна (Ukraine)United Kingdom

America

ArgentinaBoliviaBrasil (Brazil)CanadaChileColombiaCosta RicaEcuadorMéxico (Mexico)Panamá (Panama)Perú (Peru)VenezuelaUSA

Africa

Egyptمصر (Egypt)Maroc (Morocco)المغرب (Morocco)South AfricaTunisie (Tunisia)تونس (Tunisia)

Asia

Bahrainالبحرين (Bahrain)Bruneiსაქართველო (Georgia)Indiaالْعِرَاق (Iraq) ישראל (Israel)الأردن (Jordan)Казахстан (Kazakhstan)Kuwaitالكويت (Kuwait)لُبْنَان (Lebanon)MalaysiaOmanعُمَان (Oman)Pakistanالأراضي الفلسطينية (Palestinian territories) Qatarدولة قطر (Qatar)Saudi Arabia السعودية (Saudi Arabia) Singapore台湾地区 (Taiwan Region)ประเทศไทย (Thailand)Türkiye (Turkey)United Arab Emiratesالإمارات العربية المتحدة (United Arab Emirates)Việt Nam

Oceania

AustraliaNew Zealand
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
Help and service
  • Contact & Help
  • Storefinder
Top categories
  • Lipstick
  • Nail Polish
  • Mascara
  • Foundation
  • Concealer
About essence
  • essence cares
  • Careers at cosnova

Help and service

  • Contact & Help
  • Storefinder

Top categories

  • Lipstick
  • Nail Polish
  • Mascara
  • Foundation
  • Concealer

About essence

  • essence cares
  • Careers at cosnova
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
  • Imprint
  • Data protection
© 2026 Cosnova GmbH
  • Imprint
  • Data protection
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
© 2026 Cosnova GmbH
* Recommended Retail price
essence Make-up

Make-up

FaceEyesLipsNailsToolsSets
Show 411 products
Load previous
Load previous
Lash PRINCESS curl & volume mascara

Lash PRINCESS curl & volume mascara

€4.19*

12 ml - €349.17 / 1 l
soft touch eyeshadow

soft touch eyeshadow

€2.49*

2 g - €1,245.00 / 1 kg
EternityPitch Black
HELLO, GOOD STUFF! PRIMER SERUM HYDRATE & PLUMP

HELLO, GOOD STUFF! PRIMER SERUM HYDRATE & PLUMP

€4.99*

30 ml - €166.33 / 1 l
soft & precise LIP PENCIL

soft & precise LIP PENCIL

€1.29*

0.78 g - €1,653.85 / 1 kg
My MindMy AdviceMy PassionHeavenlyDelicate
BANANA LOOSE POWDER

BANANA LOOSE POWDER

€4.99*

6 g - €831.67 / 1 kg
gel nail colour

gel nail colour

€1.99*

8 ml - €248.75 / 1 l
gloss 'N ROLLicing ON THE CAKESUGAR blushhappily EVER AFTERpinkVENTURES
colour grip BASE COAT

colour grip BASE COAT

€1.99*

8 ml - €248.75 / 1 l
colour shield TOP COAT

colour shield TOP COAT

€1.99*

8 ml - €248.75 / 1 l
HELLO, GOOD STUFF! GLOW SERUM PRIMER

HELLO, GOOD STUFF! GLOW SERUM PRIMER

€4.99*

30 ml - €166.33 / 1 l
MAGIC All In One FACE Cream

MAGIC All In One FACE Cream

€4.99*

30 ml - €166.33 / 1 l
HYDRO HERO PRIMER

HYDRO HERO PRIMER

€4.49*

30 ml - €149.67 / 1 l
wow what a brow pen waterproof

wow what a brow pen waterproof

€3.59*

0.2 g - €17,950.00 / 1 kg
Light BrownBrownDark BrownBlack-Brown
baby got blush

baby got blush

€3.79*

5.5 g - €689.09 / 1 kg
tickle me pinkrosé all daysweets & rosescherry cherry baby
I LOVE EXTREME CRAZY VOLUME waterproof mascara

I LOVE EXTREME CRAZY VOLUME waterproof mascara

€3.59*

12 ml - €299.17 / 1 l
Lash PRINCESS MASCARA PRIMER extra length & volume

Lash PRINCESS MASCARA PRIMER extra length & volume

€4.19*

9 ml - €465.56 / 1 l
WHAT A TINT! lip & cheek tint

WHAT A TINT! lip & cheek tint

€4.19*

4.9 ml - €855.10 / 1 l
Kiss from a roseCoral Sunset
fix & LAST 14h make-up fixing LOOSE POWDER

fix & LAST 14h make-up fixing LOOSE POWDER

€4.99*

9.5 g - €525.26 / 1 kg
HELLO, GOOD STUFF! SKIN CLEARING Serum

HELLO, GOOD STUFF! SKIN CLEARING Serum

€5.49*

30 ml - €183.00 / 1 l
HELLO, GOOD STUFF! PORE MINIMIZING Serum

HELLO, GOOD STUFF! PORE MINIMIZING Serum

€5.49*

30 ml - €183.00 / 1 l
8h MATTE comfort lipliner

8h MATTE comfort lipliner

€2.29*

0.3 g - €7,633.33 / 1 kg
Cinnamon SpiceSilky HazelnutRosy NudePink BlushClassic Red
Lash PRINCESS false lash effect mascara black brown

Lash PRINCESS false lash effect mascara black brown

€4.19*

12 ml - €349.17 / 1 l
NATURAL MATTE MOUSSE FOUNDATION

NATURAL MATTE MOUSSE FOUNDATION

€4.99*

16 g - €311.88 / 1 kg

22 of 411 products seen

Show more
  1. Home
  2. Make-up