Skip to main content
  • essence cares
  • Storefinder
  • Make-up
    • New Arrivals

    • Face

      • Foundation
      • Concealer
      • Powder
      • Blush
      • Highlighter
      • Contouring & Bronzer
      • Primer & Fixing Sprays
    • Eyes

      • Mascara
      • Eyebrows
      • Eyeshadow
      • Eyeliner & Eye Pencils
      • False Lashes
    • Lips

      • Lip gloss
      • Lipstick
      • Lipliner
      • Lip care
    • Nails

      • Nail Polish
      • Top and Base Coat
      • Nail Care
      • Nail Art & Artificial Nails
    • Tools

    • Sets

  • Skincare
  • Trend Editions
  • essence cares
  • Beauty Edit
    • Foundation Finder

    • Mascara Finder

    • Product Highlights

MARKET CHOICE

International

International國際的 (International)

Europe

AlbaniaBelgië (Belgium)Belgique (Belgium)Bosna i Hercegovina (Bosnia and Herzegovina)България (Bulgaria)Česká republika (Czech Republic)Crna gora (Montenegro)Danmark (Denmark)Deutschland (Germany)Eesti (Estonia)España (Spain)France (France)Ελλάδα (Greece)Hrvatska (Croatia)IrelandItalia (Italy)Latvija (Latvia)Lietuva (Lithuania)Magyarország (Hungary)MaltaNederland (The Netherlands)Norge (Norway)Österreich (Austria)Polska (Poland)Portugal (Portugal)România (Romania)Србија (Serbia)Schweiz (Switzerland)Suisse (Switzerland)Svizzera (Switzerland)Slovenija (Slovenia)Slovensko (Slovakia)Suomi (Finland)Sverige (Sweden)Україна (Ukraine)United Kingdom

America

ArgentinaBoliviaBrasil (Brazil)CanadaChileColombiaCosta RicaEcuadorMéxico (Mexico)Panamá (Panama)Perú (Peru)VenezuelaUSA

Africa

Egyptمصر (Egypt)Maroc (Morocco)المغرب (Morocco)South AfricaTunisie (Tunisia)تونس (Tunisia)

Asia

Bahrainالبحرين (Bahrain)Bruneiსაქართველო (Georgia)Indiaالْعِرَاق (Iraq) ישראל (Israel)الأردن (Jordan)Казахстан (Kazakhstan)Kuwaitالكويت (Kuwait)لُبْنَان (Lebanon)MalaysiaOmanعُمَان (Oman)Pakistanالأراضي الفلسطينية (Palestinian territories) Qatarدولة قطر (Qatar)Saudi Arabia السعودية (Saudi Arabia) Singapore台湾地区 (Taiwan Region)ประเทศไทย (Thailand)Türkiye (Turkey)United Arab Emiratesالإمارات العربية المتحدة (United Arab Emirates)Việt Nam

Oceania

AustraliaNew Zealand
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
Help and service
  • Contact & Help
  • Storefinder
Top categories
  • Lipstick
  • Nail Polish
  • Mascara
  • Foundation
  • Concealer
About essence
  • essence cares
  • Careers at cosnova

Help and service

  • Contact & Help
  • Storefinder

Top categories

  • Lipstick
  • Nail Polish
  • Mascara
  • Foundation
  • Concealer

About essence

  • essence cares
  • Careers at cosnova
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
  • Imprint
  • Data protection
© 2026 Cosnova GmbH
  • Imprint
  • Data protection
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
© 2026 Cosnova GmbH
* Recommended Retail price
essence Make-up

Make-up

FaceEyesLipsNailsToolsSets
Show 411 products
Load previous
Load previous
stay ALL DAY 14h long-lasting concealer

stay ALL DAY 14h long-lasting concealer

€3.19*

7 ml - €455.71 / 1 l
Light HoneyLight RoseNeutral BeigeWarm Beige
JUICY BOMB shiny lipgloss

JUICY BOMB shiny lipgloss

€1.69*

10 ml - €169.00 / 1 l
Proud PapayaLovely LitchiWitty WatermelonPoppin' PomegranateBee MineCrushed Berry
baby got bronze bronzing stick

baby got bronze bronzing stick

€3.79*

5.5 g - €689.09 / 1 kg
cinnamon spicehazelnut hug
BRIGHTEN UP! banana powder

BRIGHTEN UP! banana powder

€3.79*

9 g - €421.11 / 1 kg
HELLO, GOOD STUFF! 48h INTENSE HYDRO GEL

HELLO, GOOD STUFF! 48h INTENSE HYDRO GEL

€4.99*

30 ml - €166.33 / 1 l
HELLO, GOOD STUFF! 48h HYDRO FIXING SPRAY

HELLO, GOOD STUFF! 48h HYDRO FIXING SPRAY

€3.79*

50 ml - €75.80 / 1 l
THE CUTICLE REMOVER

THE CUTICLE REMOVER

€2.49*

8 ml - €311.25 / 1 l
THE EXTREME NAIL HARDENER

THE EXTREME NAIL HARDENER

€2.89*

8 ml - €361.25 / 1 l
THE NAIL REPAIR OIL

THE NAIL REPAIR OIL

€2.49*

8 ml - €311.25 / 1 l
eyeliner pen extra long-lasting

eyeliner pen extra long-lasting

€3.59*

1.1 ml - €3,263.64 / 1 l
Blackest BlackBrown
lash WITHOUT LIMITS EXTREME LENGTHENING & VOLUME MASCARA

lash WITHOUT LIMITS EXTREME LENGTHENING & VOLUME MASCARA

€4.19*

13 ml - €322.31 / 1 l
dip eyeliner waterproof 24h long-lasting

dip eyeliner waterproof 24h long-lasting

€3.59*

3 ml - €1,196.67 / 1 l
curl FIXING lash base

curl FIXING lash base

€4.19*

7 ml - €598.57 / 1 l
lash WITHOUT LIMITS BROWN EXTREME LENGTHENING & VOLUME MASCARA

lash WITHOUT LIMITS BROWN EXTREME LENGTHENING & VOLUME MASCARA

€4.19*

13 ml - €322.31 / 1 l
BROW FORMER

BROW FORMER

€4.19*

4 Pieces
MAGIC FILTER glow booster

MAGIC FILTER glow booster

€4.99*

14 ml - €356.43 / 1 l
Medium/TanLightMedium
what the fake! EXTREME PLUMPING LIP FILLER

what the fake! EXTREME PLUMPING LIP FILLER

€3.79*

4.2 ml - €902.38 / 1 l
call me Queen dramatic false lash effect mascara

call me Queen dramatic false lash effect mascara

€4.19*

11.5 ml - €364.35 / 1 l
LASHES TO IMPRESS

LASHES TO IMPRESS

€2.99*

8 Pieces
eyeliner brush

eyeliner brush

€2.99*

1 Pieces
blending brush

blending brush

€2.99*

1 Pieces
eyeshadow brush

eyeshadow brush

€2.99*

1 Pieces

22 of 411 products seen

Show more
  1. Home
  2. Make-up