Skip to main content
  • essence cares
  • Storefinder
  • Make-up
    • New Arrivals

    • Face

      • Foundation
      • Concealer
      • Powder
      • Blush
      • Highlighter
      • Contouring & Bronzer
      • Primer & Fixing Sprays
    • Eyes

      • Mascara
      • Eyebrows
      • Eyeshadow
      • Eyeliner & Eye Pencils
      • False Lashes
    • Lips

      • Lip gloss
      • Lipstick
      • Lipliner
      • Lip care
    • Nails

      • Nail Polish
      • Top and Base Coat
      • Nail Care
      • Nail Art & Artificial Nails
    • Tools

    • Sets

  • Skincare
  • Trend Editions
  • essence cares
  • Beauty Edit
    • Foundation Finder

    • Mascara Finder

    • Product Highlights

MARKET CHOICE

International

International國際的 (International)

Europe

AlbaniaBelgië (Belgium)Belgique (Belgium)Bosna i Hercegovina (Bosnia and Herzegovina)България (Bulgaria)Česká republika (Czech Republic)Crna gora (Montenegro)Danmark (Denmark)Deutschland (Germany)Eesti (Estonia)España (Spain)France (France)Ελλάδα (Greece)Hrvatska (Croatia)IrelandItalia (Italy)Latvija (Latvia)Lietuva (Lithuania)Magyarország (Hungary)MaltaNederland (The Netherlands)Norge (Norway)Österreich (Austria)Polska (Poland)Portugal (Portugal)România (Romania)Србија (Serbia)Schweiz (Switzerland)Suisse (Switzerland)Svizzera (Switzerland)Slovenija (Slovenia)Slovensko (Slovakia)Suomi (Finland)Sverige (Sweden)Україна (Ukraine)United Kingdom

America

ArgentinaBoliviaBrasil (Brazil)CanadaChileColombiaCosta RicaEcuadorMéxico (Mexico)Panamá (Panama)Perú (Peru)VenezuelaUSA

Africa

Egyptمصر (Egypt)Maroc (Morocco)المغرب (Morocco)South AfricaTunisie (Tunisia)تونس (Tunisia)

Asia

Bahrainالبحرين (Bahrain)Bruneiსაქართველო (Georgia)Indiaالْعِرَاق (Iraq) ישראל (Israel)الأردن (Jordan)Казахстан (Kazakhstan)Kuwaitالكويت (Kuwait)لُبْنَان (Lebanon)MalaysiaOmanعُمَان (Oman)Pakistanالأراضي الفلسطينية (Palestinian territories) Qatarدولة قطر (Qatar)Saudi Arabia السعودية (Saudi Arabia) Singapore台湾地区 (Taiwan Region)ประเทศไทย (Thailand)Türkiye (Turkey)United Arab Emiratesالإمارات العربية المتحدة (United Arab Emirates)Việt Nam

Oceania

AustraliaNew Zealand
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
Help and service
  • Contact & Help
  • Storefinder
Top categories
  • Lipstick
  • Nail Polish
  • Mascara
  • Foundation
  • Concealer
About essence
  • essence cares
  • Careers at cosnova

Help and service

  • Contact & Help
  • Storefinder

Top categories

  • Lipstick
  • Nail Polish
  • Mascara
  • Foundation
  • Concealer

About essence

  • essence cares
  • Careers at cosnova
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
  • Imprint
  • Data protection
© 2026 Cosnova GmbH
  • Imprint
  • Data protection
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
© 2026 Cosnova GmbH
* Recommended Retail price
essence Make-up

Make-up

FaceEyesLipsNailsToolsSets
Show 411 products
LONG-LASTING eye pencil

LONG-LASTING eye pencil

€1.89*

0.28 g - €6,750.00 / 1 kg
i have a greenblack feverhot chocolatecool downlucky lead
COVERstick

COVERstick

€2.49*

6 g - €415.00 / 1 kg
Matt NaturelleMatt SandMatt Honey
Lash PRINCESS sculpted volume mascara

Lash PRINCESS sculpted volume mascara

€4.19*

12 ml - €349.17 / 1 l
SUPERLAST 24h eyebrow pomade pencil waterproof

SUPERLAST 24h eyebrow pomade pencil waterproof

€2.49*

0.31 g - €8,032.26 / 1 kg
blondebrowndark brownCool Brown
eyebrow DESIGNER

eyebrow DESIGNER

€1.89*

1 g - €1,890.00 / 1 kg
blackbrownblondesoft blondedark chocolate brown
kajal pencil

kajal pencil

€1.29*

1 g - €1,290.00 / 1 kg
blackwhiteteddybehind the scenesfeel the mari-time
sun club matt bronzing powder

sun club matt bronzing powder

€4.49*

15 g - €299.33 / 1 kg
sunnynatural
maximum DEFINITION mascara

maximum DEFINITION mascara

€3.59*

8 ml - €448.75 / 1 l
mattifying compact powder

mattifying compact powder

€3.59*

12 g - €299.17 / 1 kg
soft beigeperfect beigelight beigepastel beige
lash & brow gel mascara

lash & brow gel mascara

€2.49*

9 ml - €276.67 / 1 l
duo sharpener

duo sharpener

€1.29*

1 Pieces
Lash PRINCESS false lash effect mascara

Lash PRINCESS false lash effect mascara

€4.19*

12 ml - €349.17 / 1 l
make me BROW eyebrow gel mascara

make me BROW eyebrow gel mascara

€2.99*

3.8 ml - €786.84 / 1 l
browny browsAshy BrowsChocolaty BrowsDark Browny Brows
LASHES TO IMPRESS

LASHES TO IMPRESS

€2.99*

1 Pair
half lashesbundled single lashes
I LOVE EXTREME volume mascara waterproof

I LOVE EXTREME volume mascara waterproof

€3.59*

12 ml - €299.17 / 1 l
THE FALSE LASHES MASCARA EXTREME VOLUME & CURL

THE FALSE LASHES MASCARA EXTREME VOLUME & CURL

€3.59*

10 ml - €359.00 / 1 l
liquid ink eyeliner

liquid ink eyeliner

€2.89*

3 ml - €963.33 / 1 l
liquid ink eyeliner waterproof

liquid ink eyeliner waterproof

€2.99*

3 ml - €996.67 / 1 l
all about matt! fixing compact powder

all about matt! fixing compact powder

€3.79*

8 g - €473.75 / 1 kg
I LOVE EXTREME crazy volume mascara

I LOVE EXTREME crazy volume mascara

€3.59*

12 ml - €299.17 / 1 l
all eyes on me waterproof mascara

all eyes on me waterproof mascara

€2.49*

8 ml - €311.25 / 1 l
get BIG! lashes VOLUME CURL mascara

get BIG! lashes VOLUME CURL mascara

€2.89*

12 ml - €240.83 / 1 l

22 of 411 products seen

Show more
  1. Home
  2. Make-up