Skip to main content
  • essence cares
  • Storefinder
  • Make-up
    • New Arrivals

    • Face

      • Foundation
      • Concealer
      • Powder
      • Blush
      • Highlighter
      • Contouring & Bronzer
      • Primer & Fixing Sprays
    • Eyes

      • Mascara
      • Eyebrows
      • Eyeshadow
      • Eyeliner & Eye Pencils
      • False Lashes
    • Lips

      • Lip gloss
      • Lipstick
      • Lipliner
      • Lip care
    • Nails

      • Nail Polish
      • Top and Base Coat
      • Nail Care
      • Nail Art & Artificial Nails
    • Tools

    • Sets

  • Skincare
  • Trend Editions
  • essence cares
  • Beauty Edit
    • Foundation Finder

    • Mascara Finder

    • Product Highlights

MARKET CHOICE

International

International國際的 (International)

Europe

AlbaniaBelgië (Belgium)Belgique (Belgium)Bosna i Hercegovina (Bosnia and Herzegovina)България (Bulgaria)Česká republika (Czech Republic)Crna gora (Montenegro)Danmark (Denmark)Deutschland (Germany)Eesti (Estonia)España (Spain)France (France)Ελλάδα (Greece)Hrvatska (Croatia)IrelandItalia (Italy)Latvija (Latvia)Lietuva (Lithuania)Magyarország (Hungary)MaltaNederland (The Netherlands)Norge (Norway)Österreich (Austria)Polska (Poland)Portugal (Portugal)România (Romania)Србија (Serbia)Schweiz (Switzerland)Suisse (Switzerland)Svizzera (Switzerland)Slovenija (Slovenia)Slovensko (Slovakia)Suomi (Finland)Sverige (Sweden)Україна (Ukraine)United Kingdom

America

ArgentinaBoliviaBrasil (Brazil)CanadaChileColombiaCosta RicaEcuadorMéxico (Mexico)Panamá (Panama)Perú (Peru)VenezuelaUSA

Africa

Egyptمصر (Egypt)Maroc (Morocco)المغرب (Morocco)South AfricaTunisie (Tunisia)تونس (Tunisia)

Asia

Bahrainالبحرين (Bahrain)Bruneiსაქართველო (Georgia)Indiaالْعِرَاق (Iraq) ישראל (Israel)الأردن (Jordan)Казахстан (Kazakhstan)Kuwaitالكويت (Kuwait)لُبْنَان (Lebanon)MalaysiaOmanعُمَان (Oman)Pakistanالأراضي الفلسطينية (Palestinian territories) Qatarدولة قطر (Qatar)Saudi Arabia السعودية (Saudi Arabia) Singapore台湾地区 (Taiwan Region)ประเทศไทย (Thailand)Türkiye (Turkey)United Arab Emiratesالإمارات العربية المتحدة (United Arab Emirates)Việt Nam

Oceania

AustraliaNew Zealand
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
Help and service
  • Contact & Help
  • Storefinder
Top categories
  • Lipstick
  • Nail Polish
  • Mascara
  • Foundation
  • Concealer
About essence
  • essence cares
  • Careers at cosnova

Help and service

  • Contact & Help
  • Storefinder

Top categories

  • Lipstick
  • Nail Polish
  • Mascara
  • Foundation
  • Concealer

About essence

  • essence cares
  • Careers at cosnova
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
  • Imprint
  • Data protection
© 2026 Cosnova GmbH
  • Imprint
  • Data protection
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
© 2026 Cosnova GmbH
* Recommended Retail price
essence Make-up

Make-up

FaceEyesLipsNailsToolsSets
Show 411 products
Load previous
Load previous
eyeliner pen waterproof

eyeliner pen waterproof

€3.59*

1 ml - €3,590.00 / 1 l
all eyes on me multi-effect mascara

all eyes on me multi-effect mascara

€2.49*

8 ml - €311.25 / 1 l
nail art express dry drops

nail art express dry drops

€2.49*

8 ml - €311.25 / 1 l
I LOVE EXTREME volume mascara

I LOVE EXTREME volume mascara

€3.59*

12 ml - €299.17 / 1 l
get BIG! lashes VOLUME BOOST mascara

get BIG! lashes VOLUME BOOST mascara

€2.89*

12 ml - €240.83 / 1 l
get BIG! lashes VOLUME BOOST WATERPROOF mascara

get BIG! lashes VOLUME BOOST WATERPROOF mascara

€2.99*

12 ml - €249.17 / 1 l
fix it! nail glue

fix it! nail glue

€2.99*

8 g - €373.75 / 1 kg
micro precise eyebrow pencil

micro precise eyebrow pencil

€2.49*

0.05 g - €49,800.00 / 1 kg
light browndark browndark blondeblack brownauburn
Lash PRINCESS false lash effect mascara waterproof

Lash PRINCESS false lash effect mascara waterproof

€4.19*

12 ml - €349.17 / 1 l
CONTOURING DUO PALETTE

CONTOURING DUO PALETTE

€4.49*

7 g - €641.43 / 1 kg
lighter skindarker skin
maximum DEFINITION waterproof volume mascara

maximum DEFINITION waterproof volume mascara

€3.59*

8 ml - €448.75 / 1 l
the NUDE edition eyeshadow palette

the NUDE edition eyeshadow palette

€4.99*

10 g - €499.00 / 1 kg
the ROSE edition eyeshadow palette

the ROSE edition eyeshadow palette

€4.99*

10 g - €499.00 / 1 kg
24ever ink liner

24ever ink liner

€3.59*

1.2 ml - €2,991.67 / 1 l
all about matt! oil control paper

all about matt! oil control paper

€2.49*

50 Pieces
tiny tip liner WATERPROOF

tiny tip liner WATERPROOF

€3.59*

1.1 ml - €3,263.64 / 1 l
extreme shine volume lipgloss

extreme shine volume lipgloss

€2.49*

5 ml - €498.00 / 1 l
Crystal ClearSummer PunchSparkling PurpleMilky WaySweet Dreams
what the fake! PLUMPING LIP FILLER

what the fake! PLUMPING LIP FILLER

€3.79*

4.2 ml - €902.38 / 1 l
oh my plump!oh my nude!
inner eye brightening pen

inner eye brightening pen

€1.29*

1.02 g - €1,264.71 / 1 kg
Skin Lovin' SENSITIVE CONCEALER

Skin Lovin' SENSITIVE CONCEALER

€3.59*

3.5 ml - €1,025.71 / 1 l
FairLightMediumMedium Olive
lash GLUE

lash GLUE

€2.99*

4.7 g - €636.17 / 1 kg
what the fake! EXTREME PLUMPING LIP FILLER

what the fake! EXTREME PLUMPING LIP FILLER

€3.79*

4.2 ml - €902.38 / 1 l

22 of 411 products seen

Show more
  1. Home
  2. Make-up