Skip to main content
  • essence cares
  • Storefinder
  • Make-up
    • New Arrivals

    • Face

      • Foundation
      • Concealer
      • Powder
      • Blush
      • Highlighter
      • Contouring & Bronzer
      • Primer & Fixing Sprays
    • Eyes

      • Mascara
      • Eyebrows
      • Eyeshadow
      • Eyeliner & Eye Pencils
      • False Lashes
    • Lips

      • Lip gloss
      • Lipstick
      • Lipliner
      • Lip care
    • Nails

      • Nail Polish
      • Top and Base Coat
      • Nail Care
      • Nail Art & Artificial Nails
    • Tools

    • Sets

  • Skincare
  • Trend Editions
  • essence cares
  • Beauty Edit
    • Foundation Finder

    • Mascara Finder

    • Product Highlights

MARKET CHOICE

International

International國際的 (International)

Europe

AlbaniaBelgië (Belgium)Belgique (Belgium)Bosna i Hercegovina (Bosnia and Herzegovina)България (Bulgaria)Česká republika (Czech Republic)Crna gora (Montenegro)Danmark (Denmark)Deutschland (Germany)Eesti (Estonia)España (Spain)France (France)Ελλάδα (Greece)Hrvatska (Croatia)IrelandItalia (Italy)Latvija (Latvia)Lietuva (Lithuania)Magyarország (Hungary)MaltaNederland (The Netherlands)Norge (Norway)Österreich (Austria)Polska (Poland)Portugal (Portugal)România (Romania)Србија (Serbia)Schweiz (Switzerland)Suisse (Switzerland)Svizzera (Switzerland)Slovenija (Slovenia)Slovensko (Slovakia)Suomi (Finland)Sverige (Sweden)Україна (Ukraine)United Kingdom

America

ArgentinaBoliviaBrasil (Brazil)CanadaChileColombiaCosta RicaEcuadorMéxico (Mexico)Panamá (Panama)Perú (Peru)VenezuelaUSA

Africa

Egyptمصر (Egypt)Maroc (Morocco)المغرب (Morocco)South AfricaTunisie (Tunisia)تونس (Tunisia)

Asia

Bahrainالبحرين (Bahrain)Bruneiსაქართველო (Georgia)Indiaالْعِرَاق (Iraq) ישראל (Israel)الأردن (Jordan)Казахстан (Kazakhstan)Kuwaitالكويت (Kuwait)لُبْنَان (Lebanon)MalaysiaOmanعُمَان (Oman)Pakistanالأراضي الفلسطينية (Palestinian territories) Qatarدولة قطر (Qatar)Saudi Arabia السعودية (Saudi Arabia) Singapore台湾地区 (Taiwan Region)ประเทศไทย (Thailand)Türkiye (Turkey)United Arab Emiratesالإمارات العربية المتحدة (United Arab Emirates)Việt Nam

Oceania

AustraliaNew Zealand
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
Help and service
  • Contact & Help
  • Storefinder
Top categories
  • Lipstick
  • Nail Polish
  • Mascara
  • Foundation
  • Concealer
About essence
  • essence cares
  • Careers at cosnova

Help and service

  • Contact & Help
  • Storefinder

Top categories

  • Lipstick
  • Nail Polish
  • Mascara
  • Foundation
  • Concealer

About essence

  • essence cares
  • Careers at cosnova
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
  • Imprint
  • Data protection
© 2026 Cosnova GmbH
  • Imprint
  • Data protection
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
© 2026 Cosnova GmbH
* Recommended Retail price
essence Make-up

Make-up

FaceEyesLipsNailsToolsSets
Show 413 products
Load previous
Load previous
Ciao! matte lip blur

Ciao! matte lip blur

€3.29*

11 ml - €299.09 / 1 l
club SOLEIL eyeshadow palette

club SOLEIL eyeshadow palette

€4.79*

5.2 g - €921.15 / 1 kg
club SOLEIL cream to powder blush

club SOLEIL cream to powder blush

€4.19*

8.5 g - €492.94 / 1 kg
club SOLEIL gradient highlighter

club SOLEIL gradient highlighter

€4.79*

8 g - €598.75 / 1 kg
club SOLEIL mix & match charms

club SOLEIL mix & match charms

€3.99*

8 Pieces
club SOLEIL gradient lipgloss

club SOLEIL gradient lipgloss

€1.79*

10 ml - €179.00 / 1 l
club SOLEIL lip stain

club SOLEIL lip stain

€2.49*

0.55 ml - €4,527.27 / 1 l
club SOLEIL slim lipstick

club SOLEIL slim lipstick

€2.99*

0.85 g - €3,517.65 / 1 kg
GLIMMER IN A BUBBLE 3d face jewels

GLIMMER IN A BUBBLE 3d face jewels

€3.59*

100 Pieces
GLIMMER IN A BUBBLE glass skin brush

GLIMMER IN A BUBBLE glass skin brush

€4.59*

1 Pieces
GLIMMER IN A BUBBLE glass skin primer

GLIMMER IN A BUBBLE glass skin primer

€4.79*

35 ml - €136.86 / 1 l
GLIMMER IN A BUBBLE lipgloss

GLIMMER IN A BUBBLE lipgloss

€3.29*

3.5 ml - €940.00 / 1 l
GLIMMER IN A BUBBLE jelly lip balm

GLIMMER IN A BUBBLE jelly lip balm

€3.89*

1.6 g - €2,431.25 / 1 kg
GLIMMER IN A BUBBLE lip mask

GLIMMER IN A BUBBLE lip mask

€2.99*

7.5 g - €398.67 / 1 kg
GLIMMER IN A BUBBLE pH-reacting lip & cheek balm

GLIMMER IN A BUBBLE pH-reacting lip & cheek balm

€3.89*

2.4 g - €1,620.83 / 1 kg
GLIMMER IN A BUBBLE nail polish

GLIMMER IN A BUBBLE nail polish

€2.39*

9 ml - €265.56 / 1 l
Beary much! lip oil

Beary much! lip oil

€3.89*

2.8 ml - €1,389.29 / 1 l
Lash PRINCESS volume mascara

Lash PRINCESS volume mascara

€4.19*

12 ml - €349.17 / 1 l
the NUDE edition mini eyeshadow palette

the NUDE edition mini eyeshadow palette

€4.79*

3.6 g - €1,330.56 / 1 kg
CC COVERstick

CC COVERstick

€2.19*

6 g - €365.00 / 1 kg
PurpleGreenPinkPeach
water DEW SERUM BLUSH

water DEW SERUM BLUSH

€3.29*

3.5 ml - €940.00 / 1 l
Pinky BloomJuicy MelonRose MoodMilky BerryToasty Flush
water DEW SERUM BRONZER

water DEW SERUM BRONZER

€3.29*

3.5 ml - €940.00 / 1 l
Latte DropHoney TanSpritz GlowDeep Beam

22 of 413 products seen

Show more
  1. Home
  2. Make-up