Skip to main content
  • essence cares
  • Storefinder
  • Make-up
    • New Arrivals

    • Face

      • Foundation
      • Concealer
      • Powder
      • Blush
      • Highlighter
      • Contouring & Bronzer
      • Primer & Fixing Sprays
    • Eyes

      • Mascara
      • Eyebrows
      • Eyeshadow
      • Eyeliner & Eye Pencils
      • False Lashes
    • Lips

      • Lip gloss
      • Lipstick
      • Lipliner
      • Lip care
    • Nails

      • Nail Polish
      • Top and Base Coat
      • Nail Care
      • Nail Art & Artificial Nails
    • Tools

    • Sets

  • Skincare
  • Trend Editions
  • essence cares
  • Beauty Edit
    • Foundation Finder

    • Mascara Finder

    • Product Highlights

MARKET CHOICE

International

International國際的 (International)

Europe

AlbaniaBelgië (Belgium)Belgique (Belgium)Bosna i Hercegovina (Bosnia and Herzegovina)България (Bulgaria)Česká republika (Czech Republic)Crna gora (Montenegro)Danmark (Denmark)Deutschland (Germany)Eesti (Estonia)España (Spain)France (France)Ελλάδα (Greece)Hrvatska (Croatia)IrelandItalia (Italy)Latvija (Latvia)Lietuva (Lithuania)Magyarország (Hungary)MaltaNederland (The Netherlands)Norge (Norway)Österreich (Austria)Polska (Poland)Portugal (Portugal)România (Romania)Србија (Serbia)Schweiz (Switzerland)Suisse (Switzerland)Svizzera (Switzerland)Slovenija (Slovenia)Slovensko (Slovakia)Suomi (Finland)Sverige (Sweden)Україна (Ukraine)United Kingdom

America

ArgentinaBoliviaBrasil (Brazil)CanadaChileColombiaCosta RicaEcuadorMéxico (Mexico)Panamá (Panama)Perú (Peru)VenezuelaUSA

Africa

Egyptمصر (Egypt)Maroc (Morocco)المغرب (Morocco)South AfricaTunisie (Tunisia)تونس (Tunisia)

Asia

Bahrainالبحرين (Bahrain)Bruneiსაქართველო (Georgia)Indiaالْعِرَاق (Iraq) ישראל (Israel)الأردن (Jordan)Казахстан (Kazakhstan)Kuwaitالكويت (Kuwait)لُبْنَان (Lebanon)MalaysiaOmanعُمَان (Oman)Pakistanالأراضي الفلسطينية (Palestinian territories) Qatarدولة قطر (Qatar)Saudi Arabia السعودية (Saudi Arabia) Singapore台湾地区 (Taiwan Region)ประเทศไทย (Thailand)Türkiye (Turkey)United Arab Emiratesالإمارات العربية المتحدة (United Arab Emirates)Việt Nam

Oceania

AustraliaNew Zealand
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
Help and service
  • Contact & Help
  • Storefinder
Top categories
  • Lipstick
  • Nail Polish
  • Mascara
  • Foundation
  • Concealer
About essence
  • essence cares
  • Careers at cosnova

Help and service

  • Contact & Help
  • Storefinder

Top categories

  • Lipstick
  • Nail Polish
  • Mascara
  • Foundation
  • Concealer

About essence

  • essence cares
  • Careers at cosnova
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
  • Imprint
  • Data protection
© 2026 Cosnova GmbH
  • Imprint
  • Data protection
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
© 2026 Cosnova GmbH
* Recommended Retail price
essence Make-up

Make-up

FaceEyesLipsNailsToolsSets
Show 413 products
Load previous
Load previous
THE game EDIT fix & freeze brow gel

THE game EDIT fix & freeze brow gel

€3.79*

6 g - €631.67 / 1 kg
THE game EDIT lash & brow styler

THE game EDIT lash & brow styler

€2.99*

1 Pieces
THE game EDIT fixing spray

THE game EDIT fixing spray

€3.79*

50 ml - €75.80 / 1 l
THE game EDIT hair band duo

THE game EDIT hair band duo

€3.89*

2 Pieces
THE game EDIT ph-reacting cheek balm

THE game EDIT ph-reacting cheek balm

€3.79*

2.2 g - €1,722.73 / 1 kg
THE game EDIT blurring lip pen

THE game EDIT blurring lip pen

€2.99*

1.45 g - €2,062.07 / 1 kg
THE game EDIT lip balm

THE game EDIT lip balm

€2.99*

6 g - €498.33 / 1 kg
THE game EDIT lipgloss

THE game EDIT lipgloss

€2.99*

13 ml - €230.00 / 1 l
SAY IT WITH JUICY cap accessoire

SAY IT WITH JUICY cap accessoire

€3.79*

1 Pieces
SAY IT WITH JUICY lipgloss holder

SAY IT WITH JUICY lipgloss holder

€3.79*

1 Pieces
SAY IT WITH JUICY BETTER TOGETHER juicy bomb shiny lipgloss

SAY IT WITH JUICY BETTER TOGETHER juicy bomb shiny lipgloss

€1.69*

10 ml - €169.00 / 1 l
Lovely LitchiWitty WatermelonGlowy GummyStrawberry SplashAwesome Apple
SAY IT WITH JUICY BIG HUG juicy bomb jumbo lipgloss

SAY IT WITH JUICY BIG HUG juicy bomb jumbo lipgloss

€3.79*

30 ml - €126.33 / 1 l
Poppin' PomegranateCake My Day!
POPCORN BOMB shiny lipgloss

POPCORN BOMB shiny lipgloss

€1.89*

10 ml - €189.00 / 1 l
all about that bow peptide lipgloss

all about that bow peptide lipgloss

€3.79*

13.5 ml - €280.74 / 1 l
the rare bears blind box lipgloss

the rare bears blind box lipgloss

€4.19*

1.38 ml - €3,036.23 / 1 l
Ciao! eyebrow lifting gel

Ciao! eyebrow lifting gel

€3.59*

9 ml - €398.89 / 1 l
Ciao! mini Lash PRINCESS false lash effect mascara

Ciao! mini Lash PRINCESS false lash effect mascara

€2.89*

5 ml - €578.00 / 1 l
Ciao! blushlighter

Ciao! blushlighter

€4.59*

5.7 g - €805.26 / 1 kg
Ciao! concealer sponges

Ciao! concealer sponges

€3.59*

2 Pieces
Ciao! sunglasses pouch

Ciao! sunglasses pouch

€4.79*

1 Pieces
Ciao! lip balm

Ciao! lip balm

€2.49*

6.4 g - €389.06 / 1 kg
Ciao! lip oil roll-on

Ciao! lip oil roll-on

€3.79*

4.3 ml - €881.40 / 1 l

22 of 413 products seen

Show more
  1. Home
  2. Make-up