Skip to main content
  • essence cares
  • Storefinder
  • Make-up
    • New Arrivals

    • Face

      • Foundation
      • Concealer
      • Powder
      • Blush
      • Highlighter
      • Contouring & Bronzer
      • Primer & Fixing Sprays
    • Eyes

      • Mascara
      • Eyebrows
      • Eyeshadow
      • Eyeliner & Eye Pencils
      • False Lashes
    • Lips

      • Lip gloss
      • Lipstick
      • Lipliner
      • Lip care
    • Nails

      • Nail Polish
      • Top and Base Coat
      • Nail Care
      • Nail Art & Artificial Nails
    • Tools

    • Sets

  • Skincare
  • Trend Editions
  • essence cares
  • Beauty Edit
    • Foundation Finder

    • Mascara Finder

    • Product Highlights

MARKET CHOICE

International

International國際的 (International)

Europe

AlbaniaBelgië (Belgium)Belgique (Belgium)Bosna i Hercegovina (Bosnia and Herzegovina)България (Bulgaria)Česká republika (Czech Republic)Crna gora (Montenegro)Danmark (Denmark)Deutschland (Germany)Eesti (Estonia)España (Spain)France (France)Ελλάδα (Greece)Hrvatska (Croatia)IrelandItalia (Italy)Latvija (Latvia)Lietuva (Lithuania)Magyarország (Hungary)MaltaNederland (The Netherlands)Norge (Norway)Österreich (Austria)Polska (Poland)Portugal (Portugal)România (Romania)Србија (Serbia)Schweiz (Switzerland)Suisse (Switzerland)Svizzera (Switzerland)Slovenija (Slovenia)Slovensko (Slovakia)Suomi (Finland)Sverige (Sweden)Україна (Ukraine)United Kingdom

America

ArgentinaBoliviaBrasil (Brazil)CanadaChileColombiaCosta RicaEcuadorMéxico (Mexico)Panamá (Panama)Perú (Peru)VenezuelaUSA

Africa

Egyptمصر (Egypt)Maroc (Morocco)المغرب (Morocco)South AfricaTunisie (Tunisia)تونس (Tunisia)

Asia

Bahrainالبحرين (Bahrain)Bruneiსაქართველო (Georgia)Indiaالْعِرَاق (Iraq) ישראל (Israel)الأردن (Jordan)Казахстан (Kazakhstan)Kuwaitالكويت (Kuwait)لُبْنَان (Lebanon)MalaysiaOmanعُمَان (Oman)Pakistanالأراضي الفلسطينية (Palestinian territories) Qatarدولة قطر (Qatar)Saudi Arabia السعودية (Saudi Arabia) Singapore台湾地区 (Taiwan Region)ประเทศไทย (Thailand)Türkiye (Turkey)United Arab Emiratesالإمارات العربية المتحدة (United Arab Emirates)Việt Nam

Oceania

AustraliaNew Zealand
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
Help and service
  • Contact & Help
  • Storefinder
Top categories
  • Lipstick
  • Nail Polish
  • Mascara
  • Foundation
  • Concealer
About essence
  • essence cares
  • Careers at cosnova

Help and service

  • Contact & Help
  • Storefinder

Top categories

  • Lipstick
  • Nail Polish
  • Mascara
  • Foundation
  • Concealer

About essence

  • essence cares
  • Careers at cosnova
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
  • Imprint
  • Data protection
© 2026 Cosnova GmbH
  • Imprint
  • Data protection
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
© 2026 Cosnova GmbH
* Recommended Retail price
essence Make-up

Make-up

FaceEyesLipsNailsToolsSets
Show 413 products
Load previous
Load previous
pore REFINING SERUM PRIMER

pore REFINING SERUM PRIMER

€5.49*

30 ml - €183.00 / 1 l
glow BOOST SERUM PRIMER

glow BOOST SERUM PRIMER

€5.49*

30 ml - €183.00 / 1 l
hydro PLUMP SERUM PRIMER

hydro PLUMP SERUM PRIMER

€5.49*

30 ml - €183.00 / 1 l
BLUR soufflé sheer nude lip balm

BLUR soufflé sheer nude lip balm

€3.29*

3 g - €1,096.67 / 1 kg
Nude BeigeNude PeachNude RoseNude MauveNude ToffeeNude Cocoa
JUICY TINT lip marker

JUICY TINT lip marker

€2.99*

3.5 ml - €854.29 / 1 l
Peach PopStrawberry SznCherry CrushRaspberry RushPlum PartyBlueberry Bite
NAIL REPAIR OIL

NAIL REPAIR OIL

€2.19*

8 ml - €273.75 / 1 l
EXTREME NAIL HARDENER TRANSPARENT

EXTREME NAIL HARDENER TRANSPARENT

€2.59*

8 ml - €323.75 / 1 l
EXTREME NAIL HARDENER SHEER PINK

EXTREME NAIL HARDENER SHEER PINK

€2.59*

8 ml - €323.75 / 1 l
CUTICLE REMOVER

CUTICLE REMOVER

€2.19*

8 ml - €273.75 / 1 l
ACTIVE WHITENER BASE COAT

ACTIVE WHITENER BASE COAT

€2.19*

8 ml - €273.75 / 1 l
JUICY NAIL hand cream

JUICY NAIL hand cream

€2.79*

30 ml - €93.00 / 1 l
TOP GLAZE top coat

TOP GLAZE top coat

€2.19*

8 ml - €273.75 / 1 l
ULTRA QUICK DRY and precise! nail glue

ULTRA QUICK DRY and precise! nail glue

€3.29*

8 g - €411.25 / 1 kg
jelly POT lip & cheek balm

jelly POT lip & cheek balm

€3.69*

4 g - €922.50 / 1 kg
Hug Me!Got You!Bite Me!Warm Touch!
milky GLAZED glossy lip balm

milky GLAZED glossy lip balm

€2.79*

4 ml - €697.50 / 1 l
Sheeriously CreamyStrawberry WhipCream Of The CropBerry Au LaitLatte-tudeCherry on Top
hydra kiss LIP BALM

hydra kiss LIP BALM

€3.29*

2.8 g - €1,175.00 / 1 kg
Crystal KissCotton KissCocoa KissMidnight Kiss
line & STAIN! TATTOO LIP LINER

line & STAIN! TATTOO LIP LINER

€2.59*

1.1 ml - €2,354.55 / 1 l
Everyone`s Nude-PinkMust Have BrownMake A MauveBlush RushToasted
CHOCO BOMB shiny lipgloss

CHOCO BOMB shiny lipgloss

€1.69*

10 ml - €169.00 / 1 l
CHILI BOMB shiny lipgloss

CHILI BOMB shiny lipgloss

€1.79*

10 ml - €179.00 / 1 l
silky CUSHION FOUNDATION

silky CUSHION FOUNDATION

€5.49*

12 g - €457.50 / 1 kg
BLUR NUDE eyeshadow stick

BLUR NUDE eyeshadow stick

€3.29*

1.2 g - €2,741.67 / 1 kg
Cinnamon SwirlVanilla FoamSoft MacchiatoTeddy LatteCozy Espresso
Lash PRINCESS volume & length mascara PARTY deep black

Lash PRINCESS volume & length mascara PARTY deep black

€4.19*

10 ml - €419.00 / 1 l

22 of 413 products seen

Show more
  1. Home
  2. Make-up