Skip to main content
  • essence cares
  • Storefinder
  • Make-up
    • New Arrivals

    • Face

      • Foundation
      • Concealer
      • Powder
      • Blush
      • Highlighter
      • Contouring & Bronzer
      • Primer & Fixing Sprays
    • Eyes

      • Mascara
      • Eyebrows
      • Eyeshadow
      • Eyeliner & Eye Pencils
      • False Lashes
    • Lips

      • Lip gloss
      • Lipstick
      • Lipliner
      • Lip care
    • Nails

      • Nail Polish
      • Top and Base Coat
      • Nail Care
      • Shorten & File
      • Nail Art & Artificial Nails
      • Professional Nails
    • Tools

    • Sets

  • Skincare
  • Trend Editions
  • essence cares
  • Beauty Edit
    • Foundation Finder

    • Mascara Finder

    • Product Highlights

MARKET CHOICE

International

International國際的 (International)

Europe

AlbaniaBelgië (Belgium)Belgique (Belgium)Bosna i Hercegovina (Bosnia and Herzegovina)България (Bulgaria)Česká republika (Czech Republic)Crna gora (Montenegro)Danmark (Denmark)Deutschland (Germany)Eesti (Estonia)España (Spain)France (France)Ελλάδα (Greece)Hrvatska (Croatia)IrelandItalia (Italy)Latvija (Latvia)Lietuva (Lithuania)Magyarország (Hungary)MaltaNederland (The Netherlands)Norge (Norway)Österreich (Austria)Polska (Poland)Portugal (Portugal)România (Romania)Србија (Serbia)Schweiz (Switzerland)Suisse (Switzerland)Svizzera (Switzerland)Slovenija (Slovenia)Slovensko (Slovakia)Suomi (Finland)Sverige (Sweden)Україна (Ukraine)United Kingdom

America

ArgentinaBoliviaBrasil (Brazil)CanadaChileColombiaCosta RicaEcuadorMéxico (Mexico)Panamá (Panama)Perú (Peru)VenezuelaUSA

Africa

Egyptمصر (Egypt)Maroc (Morocco)المغرب (Morocco)South AfricaTunisie (Tunisia)تونس (Tunisia)

Asia

Bahrainالبحرين (Bahrain)Bruneiსაქართველო (Georgia)Indiaالْعِرَاق (Iraq) ישראל (Israel)الأردن (Jordan)Казахстан (Kazakhstan)Kuwaitالكويت (Kuwait)لُبْنَان (Lebanon)MalaysiaOmanعُمَان (Oman)Pakistanالأراضي الفلسطينية (Palestinian territories) Qatarدولة قطر (Qatar)Saudi Arabia السعودية (Saudi Arabia) Singapore台湾地区 (Taiwan Region)ประเทศไทย (Thailand)Türkiye (Turkey)United Arab Emiratesالإمارات العربية المتحدة (United Arab Emirates)Việt Nam

Oceania

AustraliaNew Zealand
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
Help and service
  • Contact & Help
  • Storefinder
Top categories
  • Lipstick
  • Nail Polish
  • Mascara
  • Foundation
  • Concealer
About essence
  • essence cares
  • Careers at cosnova

Help and service

  • Contact & Help
  • Storefinder

Top categories

  • Lipstick
  • Nail Polish
  • Mascara
  • Foundation
  • Concealer

About essence

  • essence cares
  • Careers at cosnova
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
  • Imprint
  • Data protection
© 2026 Cosnova GmbH
  • Imprint
  • Data protection
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
© 2026 Cosnova GmbH
* Recommended Retail price
essence Make-up

Make-up

FaceEyesLipsNailsToolsSets
Show 418 products
Load previous
Load previous
JUICY NAIL nail balm

JUICY NAIL nail balm

€2.95*

12.8 ml - €230.47 / 1 l
gel nail polish

gel nail polish

€2.10*

8 ml - €262.50 / 1 l
GLOSS 'N' ROLLCLEARLY a STARICING on the CAKESHEER ME OUTSUGAR BLUSH
TOP GLOSS top coat

TOP GLOSS top coat

€2.25*

8 ml - €281.25 / 1 l
hydra kiss LIP OIL trio

hydra kiss LIP OIL trio

€10.95*

12 ml - €912.50 / 1 l
DULCE de leche BOMB shiny lipgloss

DULCE de leche BOMB shiny lipgloss

€1.55*

10 ml - €155.00 / 1 l
I LOVE EXTREME eye set

I LOVE EXTREME eye set

€13.25*

1 Pieces
Lash PRINCESS lengthening eye set

Lash PRINCESS lengthening eye set

€11.95*

1 Pieces
feelin' comfy lash WITHOUT LIMITS BROWN EXTREME LENGTHENING & VOLUME MASCARA

feelin' comfy lash WITHOUT LIMITS BROWN EXTREME LENGTHENING & VOLUME MASCARA

€4.15*

13 ml - €319.23 / 1 l
feelin' comfy blush balm duo

feelin' comfy blush balm duo

€4.15*

3.9 g - €1,064.10 / 1 kg
feelin' comfy giant sponge

feelin' comfy giant sponge

€5.95*

1 Pieces
feelin' comfy hair & body mist

feelin' comfy hair & body mist

€4.55*

100 ml - €45.50 / 1 l
feelin' comfy lash curler

feelin' comfy lash curler

€3.75*

1 Pieces
feelin' comfy peptide lipgloss

feelin' comfy peptide lipgloss

€3.85*

15 ml - €256.67 / 1 l
Strawberry Self-loveCinnamon Cuddles
feelin' comfy plumping lip glow

feelin' comfy plumping lip glow

€3.85*

12 g - €320.83 / 1 kg
KISS BOMB shiny lipgloss & lip balm

KISS BOMB shiny lipgloss & lip balm

€3.85*

10.8 ml - €356.48 / 1 l
Lash PRINCESS false lash effect mascara EXTREME waterproof

Lash PRINCESS false lash effect mascara EXTREME waterproof

€4.15*

12 ml - €345.83 / 1 l
JUICY SERUM hydrating lip treatment

JUICY SERUM hydrating lip treatment

€3.25*

7.5 ml - €433.33 / 1 l
toffee talk brown lip set

toffee talk brown lip set

€11.95*

1 Pieces
JUICY BOMB plumping lipgloss

JUICY BOMB plumping lipgloss

€3.25*

2.6 ml - €1,250.00 / 1 l
Sweet StrawberrySour CherryBlossom PeachSoft ApricotPure Raspberry
SUN CLUB MATTE BRONZING PALETTE

SUN CLUB MATTE BRONZING PALETTE

€6.85*

18 g - €380.56 / 1 kg
WHAT THE FLUFF?! eyeshadow palette

WHAT THE FLUFF?! eyeshadow palette

€8.95*

11.6 g - €771.55 / 1 kg
COVERstick

COVERstick

€2.25*

6 g - €375.00 / 1 kg
Matt NaturelleMatt SandMatt Honey

22 of 418 products seen

Show more
  1. Home
  2. Make-up