Skip to main content
  • essence cares
  • Storefinder
  • Make-up
    • New Arrivals

    • Face

      • Foundation
      • Concealer
      • Powder
      • Blush
      • Highlighter
      • Contouring & Bronzer
      • Primer & Fixing Sprays
    • Eyes

      • Mascara
      • Eyebrows
      • Eyeshadow
      • Eyeliner & Eye Pencils
      • False Lashes
    • Lips

      • Lip gloss
      • Lipstick
      • Lipliner
      • Lip care
    • Nails

      • Nail Polish
      • Top and Base Coat
      • Nail Care
      • Shorten & File
      • Nail Art & Artificial Nails
      • Professional Nails
    • Tools

    • Sets

  • Skincare
  • Trend Editions
  • essence cares
  • Beauty Edit
    • Foundation Finder

    • Mascara Finder

    • Product Highlights

MARKET CHOICE

International

International國際的 (International)

Europe

AlbaniaBelgië (Belgium)Belgique (Belgium)Bosna i Hercegovina (Bosnia and Herzegovina)България (Bulgaria)Česká republika (Czech Republic)Crna gora (Montenegro)Danmark (Denmark)Deutschland (Germany)Eesti (Estonia)España (Spain)France (France)Ελλάδα (Greece)Hrvatska (Croatia)IrelandItalia (Italy)Latvija (Latvia)Lietuva (Lithuania)Magyarország (Hungary)MaltaNederland (The Netherlands)Norge (Norway)Österreich (Austria)Polska (Poland)Portugal (Portugal)România (Romania)Србија (Serbia)Schweiz (Switzerland)Suisse (Switzerland)Svizzera (Switzerland)Slovenija (Slovenia)Slovensko (Slovakia)Suomi (Finland)Sverige (Sweden)Україна (Ukraine)United Kingdom

America

ArgentinaBoliviaBrasil (Brazil)CanadaChileColombiaCosta RicaEcuadorMéxico (Mexico)Panamá (Panama)Perú (Peru)VenezuelaUSA

Africa

Egyptمصر (Egypt)Maroc (Morocco)المغرب (Morocco)South AfricaTunisie (Tunisia)تونس (Tunisia)

Asia

Bahrainالبحرين (Bahrain)Bruneiსაქართველო (Georgia)Indiaالْعِرَاق (Iraq) ישראל (Israel)الأردن (Jordan)Казахстан (Kazakhstan)Kuwaitالكويت (Kuwait)لُبْنَان (Lebanon)MalaysiaOmanعُمَان (Oman)Pakistanالأراضي الفلسطينية (Palestinian territories) Qatarدولة قطر (Qatar)Saudi Arabia السعودية (Saudi Arabia) Singapore台湾地区 (Taiwan Region)ประเทศไทย (Thailand)Türkiye (Turkey)United Arab Emiratesالإمارات العربية المتحدة (United Arab Emirates)Việt Nam

Oceania

AustraliaNew Zealand
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
Help and service
  • Contact & Help
  • Storefinder
Top categories
  • Lipstick
  • Nail Polish
  • Mascara
  • Foundation
  • Concealer
About essence
  • essence cares
  • Careers at cosnova

Help and service

  • Contact & Help
  • Storefinder

Top categories

  • Lipstick
  • Nail Polish
  • Mascara
  • Foundation
  • Concealer

About essence

  • essence cares
  • Careers at cosnova
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
  • Imprint
  • Data protection
© 2026 Cosnova GmbH
  • Imprint
  • Data protection
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
© 2026 Cosnova GmbH
* Recommended Retail price
essence Make-up

Make-up

FaceEyesLipsNailsToolsSets
Show 418 products
Load previous
Load previous
micro precise brow pencil

micro precise brow pencil

€2.45*

0.05 g - €49,000.00 / 1 kg
Cool BlondeTaupeLight BrownNeutral BrownWarm Brown
get BIG! lashes CURL BOOST mascara

get BIG! lashes CURL BOOST mascara

€2.45*

12 ml - €204.17 / 1 l
mono eyeshadow matte

mono eyeshadow matte

€2.25*

2 g - €1,125.00 / 1 kg
Soft BeigeNeutral BrownDeep Ink
mono eyeshadow pearly

mono eyeshadow pearly

€2.25*

2 g - €1,125.00 / 1 kg
Golden GlowSilky TaupeBronzed Espresso
mono eyeshadow glitter

mono eyeshadow glitter

€2.45*

2 g - €1,225.00 / 1 kg
Frosted ShineRosy SparkleBlushed Stardust
Silky BLUR HYDRATING LONGWEAR FOUNDATION

Silky BLUR HYDRATING LONGWEAR FOUNDATION

€6.25*

30 ml - €208.33 / 1 l
silky BLUR TRANSLUCENT LOOSE SETTING POWDER

silky BLUR TRANSLUCENT LOOSE SETTING POWDER

€4.60*

9 g - €511.11 / 1 kg
soft BAKED BLUSH

soft BAKED BLUSH

€3.45*

4.5 g - €766.67 / 1 kg
Soft BloomPeach PleaseRose All DayThink PinkBerry BlissCocoa Glaze
BLUSH crush!

BLUSH crush!

€2.75*

4.5 g - €611.11 / 1 kg
Cinnamon SugarBlossom PinkPeachy PromiseApricot TouchSweet HibiscusCherry Kiss
glow like HONEY SERUM SPRAY

glow like HONEY SERUM SPRAY

€4.05*

50 ml - €81.00 / 1 l
glow like HONEY DEWY PRIMER

glow like HONEY DEWY PRIMER

€4.60*

30 ml - €153.33 / 1 l
double-sided silicone brush

double-sided silicone brush

€3.45*

1 Pieces
kabuki buffer brush

kabuki buffer brush

€5.75*

1 Pieces
BALM OF sunshine FACE & BODY glow balm

BALM OF sunshine FACE & BODY glow balm

€4.60*

16 g - €287.50 / 1 kg
Obsession de la LuneSéduction du Soleil
baby got FRECKLES freckle pen

baby got FRECKLES freckle pen

€3.45*

1 ml - €3,450.00 / 1 l
CRANBERRY LIP OIL duo

CRANBERRY LIP OIL duo

€7.25*

4 ml - €1,812.50 / 1 l
AURA POINTS COLOUR CHANGING LIPSTICK

AURA POINTS COLOUR CHANGING LIPSTICK

€3.80*

3.2 g - €1,187.50 / 1 kg
what the fake! PLUMPING LIPGLOSS

what the fake! PLUMPING LIPGLOSS

€3.95*

4 ml - €987.50 / 1 l
Sheer GeniusMain SqueezePink About ItBare But Better
POUTline soft glide LIP PENCIL

POUTline soft glide LIP PENCIL

€1.15*

0.62 g - €1,854.84 / 1 kg
Like To Mauve ItPinky PromiseBare AffairCocoa Me CrazyPout Out Loud
GLOWcerin glycerin lip treatment

GLOWcerin glycerin lip treatment

€4.35*

12 g - €362.50 / 1 kg
Glow For ItGlow Me MaybeGlowmance
LIP SHEET mask

LIP SHEET mask

€1.55*

1 Pieces
UV RESCUE nail repair treatment

UV RESCUE nail repair treatment

€3.45*

8 ml - €431.25 / 1 l

22 of 418 products seen

Show more
  1. Home
  2. Make-up