Skip to main content
  • essence cares
  • Storefinder
  • Make-up
    • New Arrivals

    • Face

      • Foundation
      • Concealer
      • Powder
      • Blush
      • Highlighter
      • Contouring & Bronzer
      • Primer & Fixing Sprays
    • Eyes

      • Mascara
      • Eyebrows
      • Eyeshadow
      • Eyeliner & Eye Pencils
      • False Lashes
    • Lips

      • Lip gloss
      • Lipstick
      • Lipliner
      • Lip care
    • Nails

      • Nail Polish
      • Top and Base Coat
      • Nail Care
      • Nail Art & Artificial Nails
    • Tools

    • Sets

  • Skincare
  • Trend Editions
  • essence cares
  • Beauty Edit
    • Foundation Finder

    • Mascara Finder

    • Product Highlights

MARKET CHOICE

International

International國際的 (International)

Europe

AlbaniaBelgië (Belgium)Belgique (Belgium)Bosna i Hercegovina (Bosnia and Herzegovina)България (Bulgaria)Česká republika (Czech Republic)Crna gora (Montenegro)Danmark (Denmark)Deutschland (Germany)Eesti (Estonia)España (Spain)France (France)Ελλάδα (Greece)Hrvatska (Croatia)IrelandItalia (Italy)Latvija (Latvia)Lietuva (Lithuania)Magyarország (Hungary)MaltaNederland (The Netherlands)Norge (Norway)Österreich (Austria)Polska (Poland)Portugal (Portugal)România (Romania)Србија (Serbia)Schweiz (Switzerland)Suisse (Switzerland)Svizzera (Switzerland)Slovenija (Slovenia)Slovensko (Slovakia)Suomi (Finland)Sverige (Sweden)Україна (Ukraine)United Kingdom

America

ArgentinaBoliviaBrasil (Brazil)CanadaChileColombiaCosta RicaEcuadorMéxico (Mexico)Panamá (Panama)Perú (Peru)VenezuelaUSA

Africa

Egyptمصر (Egypt)Maroc (Morocco)المغرب (Morocco)South AfricaTunisie (Tunisia)تونس (Tunisia)

Asia

Bahrainالبحرين (Bahrain)Bruneiსაქართველო (Georgia)Indiaالْعِرَاق (Iraq) ישראל (Israel)الأردن (Jordan)Казахстан (Kazakhstan)Kuwaitالكويت (Kuwait)لُبْنَان (Lebanon)MalaysiaOmanعُمَان (Oman)Pakistanالأراضي الفلسطينية (Palestinian territories) Qatarدولة قطر (Qatar)Saudi Arabia السعودية (Saudi Arabia) Singapore台湾地区 (Taiwan Region)ประเทศไทย (Thailand)Türkiye (Turkey)United Arab Emiratesالإمارات العربية المتحدة (United Arab Emirates)Việt Nam

Oceania

AustraliaNew Zealand
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
Help and service
  • Contact & Help
  • Storefinder
Top categories
  • Lipstick
  • Nail Polish
  • Mascara
  • Foundation
  • Concealer
About essence
  • essence cares
  • Careers at cosnova

Help and service

  • Contact & Help
  • Storefinder

Top categories

  • Lipstick
  • Nail Polish
  • Mascara
  • Foundation
  • Concealer

About essence

  • essence cares
  • Careers at cosnova
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
  • Imprint
  • Data protection
© 2026 Cosnova GmbH
  • Imprint
  • Data protection
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
© 2026 Cosnova GmbH
* Recommended Retail price
essence Make-up

Make-up

FaceEyesLipsNailsToolsSets
Show 413 products
Load previous
Load previous
Disney Alice in Wonderland liquid highlighter

Disney Alice in Wonderland liquid highlighter

€4.19*

4 ml - €1,047.50 / 1 l
Grin & GlowGlowin' Down The Rabbit Hole
Disney Alice in Wonderland make-up buffer brush

Disney Alice in Wonderland make-up buffer brush

€5.29*

1 Pieces
Disney Alice in Wonderland make-up remover glove

Disney Alice in Wonderland make-up remover glove

€4.49*

1 Pieces
Disney Alice in Wonderland make-up headband

Disney Alice in Wonderland make-up headband

€3.89*

1 Pieces
Disney Alice in Wonderland key chain sheer lip balm

Disney Alice in Wonderland key chain sheer lip balm

€2.99*

1.35 g - €2,214.81 / 1 kg
Late But CuteLate But Great
Disney Alice in Wonderland lip mask

Disney Alice in Wonderland lip mask

€2.99*

14 g - €213.57 / 1 kg
Disney Alice in Wonderland lip scrub

Disney Alice in Wonderland lip scrub

€3.59*

10 ml - €359.00 / 1 l
Disney Alice in Wonderland pH-reacting lip & cheek balm

Disney Alice in Wonderland pH-reacting lip & cheek balm

€3.89*

3.6 g - €1,080.56 / 1 kg
Disney Alice in Wonderland plumping high-shine lipgloss

Disney Alice in Wonderland plumping high-shine lipgloss

€3.89*

4 ml - €972.50 / 1 l
Wear A SmilePurrfect Smile
Disney Alice in Wonderland colour-changing lip glow

Disney Alice in Wonderland colour-changing lip glow

€3.59*

3.2 g - €1,121.88 / 1 kg
NUTS ABOUT YOU face brush

NUTS ABOUT YOU face brush

€4.79*

1 Pieces
the JEANS CLUB eyeshadow stick

the JEANS CLUB eyeshadow stick

€3.19*

1.9 g - €1,678.95 / 1 kg
the JEANS CLUB lamination brow glue

the JEANS CLUB lamination brow glue

€3.59*

4 ml - €897.50 / 1 l
the JEANS CLUB eye & face bouncy luminizer

the JEANS CLUB eye & face bouncy luminizer

€4.59*

6.5 g - €706.15 / 1 kg
the JEANS CLUB headband

the JEANS CLUB headband

€4.19*

1 Pieces
the JEANS CLUB lip & cheek blurry mousse

the JEANS CLUB lip & cheek blurry mousse

€3.59*

8 g - €448.75 / 1 kg
the JEANS CLUB lip & cheek silicone brush

the JEANS CLUB lip & cheek silicone brush

€2.99*

1 Pieces
the JEANS CLUB colour-changing hydra kiss lip oil

the JEANS CLUB colour-changing hydra kiss lip oil

€3.59*

4 ml - €897.50 / 1 l
the JEANS CLUB lipgloss

the JEANS CLUB lipgloss

€3.19*

4 ml - €797.50 / 1 l
NUTS ABOUT YOU glitter switch liquid lipstick

NUTS ABOUT YOU glitter switch liquid lipstick

€3.79*

4 ml - €947.50 / 1 l
JELLY JEWELS glitter stick

JELLY JEWELS glitter stick

€4.79*

2.5 g - €1,916.00 / 1 kg
Frosted TwinkleDiamond DustGolden Hour
what the length! lash growth serum

what the length! lash growth serum

€5.49*

4 ml - €1,372.50 / 1 l

22 of 413 products seen

Show more
  1. Home
  2. Make-up