Skip to main content
  • essence cares
  • Storefinder
  • Make-up
    • New Arrivals

    • Face

      • Foundation
      • Concealer
      • Powder
      • Blush
      • Highlighter
      • Contouring & Bronzer
      • Primer & Fixing Sprays
    • Eyes

      • Mascara
      • Eyebrows
      • Eyeshadow
      • Eyeliner & Eye Pencils
      • False Lashes
    • Lips

      • Lip gloss
      • Lipstick
      • Lipliner
      • Lip care
    • Nails

      • Nail Polish
      • Top and Base Coat
      • Nail Care
      • Nail Art & Artificial Nails
    • Tools

    • Sets

  • Skincare
  • Trend Editions
  • essence cares
  • Beauty Edit
    • Foundation Finder

    • Mascara Finder

    • Product Highlights

MARKET CHOICE

International

International國際的 (International)

Europe

AlbaniaBelgië (Belgium)Belgique (Belgium)Bosna i Hercegovina (Bosnia and Herzegovina)България (Bulgaria)Česká republika (Czech Republic)Crna gora (Montenegro)Danmark (Denmark)Deutschland (Germany)Eesti (Estonia)España (Spain)France (France)Ελλάδα (Greece)Hrvatska (Croatia)IrelandItalia (Italy)Latvija (Latvia)Lietuva (Lithuania)Magyarország (Hungary)MaltaNederland (The Netherlands)Norge (Norway)Österreich (Austria)Polska (Poland)Portugal (Portugal)România (Romania)Србија (Serbia)Schweiz (Switzerland)Suisse (Switzerland)Svizzera (Switzerland)Slovenija (Slovenia)Slovensko (Slovakia)Suomi (Finland)Sverige (Sweden)Україна (Ukraine)United Kingdom

America

ArgentinaBoliviaBrasil (Brazil)CanadaChileColombiaCosta RicaEcuadorMéxico (Mexico)Panamá (Panama)Perú (Peru)VenezuelaUSA

Africa

Egyptمصر (Egypt)Maroc (Morocco)المغرب (Morocco)South AfricaTunisie (Tunisia)تونس (Tunisia)

Asia

Bahrainالبحرين (Bahrain)Bruneiსაქართველო (Georgia)Indiaالْعِرَاق (Iraq) ישראל (Israel)الأردن (Jordan)Казахстан (Kazakhstan)Kuwaitالكويت (Kuwait)لُبْنَان (Lebanon)MalaysiaOmanعُمَان (Oman)Pakistanالأراضي الفلسطينية (Palestinian territories) Qatarدولة قطر (Qatar)Saudi Arabia السعودية (Saudi Arabia) Singapore台湾地区 (Taiwan Region)ประเทศไทย (Thailand)Türkiye (Turkey)United Arab Emiratesالإمارات العربية المتحدة (United Arab Emirates)Việt Nam

Oceania

AustraliaNew Zealand
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
Help and service
  • Contact & Help
  • Storefinder
Top categories
  • Lipstick
  • Nail Polish
  • Mascara
  • Foundation
  • Concealer
About essence
  • essence cares
  • Careers at cosnova

Help and service

  • Contact & Help
  • Storefinder

Top categories

  • Lipstick
  • Nail Polish
  • Mascara
  • Foundation
  • Concealer

About essence

  • essence cares
  • Careers at cosnova
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
  • Imprint
  • Data protection
© 2026 Cosnova GmbH
  • Imprint
  • Data protection
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
© 2026 Cosnova GmbH
* Recommended Retail price
essence Make-up

Make-up

FaceEyesLipsNailsToolsSets
Show 413 products
Load previous
Load previous
little X-MAS WONDER advent calendar

little X-MAS WONDER advent calendar

€34.99*

1 Pieces
the most wonderful kiss of the year hydra kiss LIP OIL set

the most wonderful kiss of the year hydra kiss LIP OIL set

€13.29*

12 ml - €1,107.50 / 1 l
SPOOKY BOMB shiny lipgloss

SPOOKY BOMB shiny lipgloss

€1.89*

10 ml - €189.00 / 1 l
NUTS ABOUT YOU all-over highlighter

NUTS ABOUT YOU all-over highlighter

€4.79*

4 g - €1,197.50 / 1 kg
NUTS ABOUT YOU blushlighter

NUTS ABOUT YOU blushlighter

€4.79*

7 g - €684.29 / 1 kg
NUTS ABOUT YOU bracelet duo

NUTS ABOUT YOU bracelet duo

€3.59*

2 Pieces
NUTS ABOUT YOU lip balm

NUTS ABOUT YOU lip balm

€2.49*

1.3 g - €1,915.38 / 1 kg
NUTS ABOUT YOU lip beautifier

NUTS ABOUT YOU lip beautifier

€4.59*

1.5 g - €3,060.00 / 1 kg
NUTS ABOUT YOU nail sticker

NUTS ABOUT YOU nail sticker

€1.89*

66 Pieces
get the glaze! makeup sponge & case

get the glaze! makeup sponge & case

€4.89*

1 Pair
get the glaze! baked highlighter

get the glaze! baked highlighter

€4.49*

7.2 g - €623.61 / 1 kg
get the glaze! freckle tattoos

get the glaze! freckle tattoos

€3.59*

3 Pieces
get the glaze! swirl creamy blush

get the glaze! swirl creamy blush

€4.49*

7.5 g - €598.67 / 1 kg
get the glaze! lip cream

get the glaze! lip cream

€2.49*

17 ml - €146.47 / 1 l
get the glaze! lip glaze stick

get the glaze! lip glaze stick

€3.79*

3 g - €1,263.33 / 1 kg
get the glaze! whipped lip mask

get the glaze! whipped lip mask

€3.59*

19 g - €188.95 / 1 kg
Disney Alice in Wonderland eyeshadow palette

Disney Alice in Wonderland eyeshadow palette

€10.99*

16 g - €686.88 / 1 kg
All Smiles HereRunning As Fast As I Can!
Disney Alice in Wonderland JELLY JEWELS glitter eyeshadow topper

Disney Alice in Wonderland JELLY JEWELS glitter eyeshadow topper

€4.79*

4.2 g - €1,140.48 / 1 kg
Disney Alice in Wonderland Lash PRINCESS false lash effect mascara

Disney Alice in Wonderland Lash PRINCESS false lash effect mascara

€4.79*

12 ml - €399.17 / 1 l
Disney Alice in Wonderland colour-changing make-up sponge

Disney Alice in Wonderland colour-changing make-up sponge

€3.59*

1 Pieces
Disney Alice in Wonderland eyeshadow blender brush

Disney Alice in Wonderland eyeshadow blender brush

€3.59*

1 Pieces
Disney Alice in Wonderland fluffy mousse matte blush

Disney Alice in Wonderland fluffy mousse matte blush

€4.19*

3.7 g - €1,132.43 / 1 kg
Absolutely Paw-SomeSo Paw-Dorable

22 of 413 products seen

Show more
  1. Home
  2. Make-up