Skip to main content
  • essence cares
  • Storefinder
  • Make-up
    • New Arrivals

    • Face

      • Foundation
      • Concealer
      • Powder
      • Blush
      • Highlighter
      • Contouring & Bronzer
      • Primer & Fixing Sprays
    • Eyes

      • Mascara
      • Eyebrows
      • Eyeshadow
      • Eyeliner & Eye Pencils
      • False Lashes
    • Lips

      • Lip gloss
      • Lipstick
      • Lipliner
      • Lip care
    • Nails

      • Nail Polish
      • Top and Base Coat
      • Nail Care
      • Shorten & File
      • Nail Art & Artificial Nails
      • Professional Nails
    • Tools

    • Sets

  • Skincare
  • Trend Editions
  • essence cares
  • Beauty Edit
    • Shade Finder

    • Foundation Finder

    • Mascara Finder

    • Product Highlights

MARKET CHOICE

International

International國際的 (International)

Europe

AlbaniaBelgië (Belgium)Belgique (Belgium)Bosna i Hercegovina (Bosnia and Herzegovina)България (Bulgaria)Česká republika (Czech Republic)Crna gora (Montenegro)Danmark (Denmark)Deutschland (Germany)Eesti (Estonia)España (Spain)France (France)Ελλάδα (Greece)Hrvatska (Croatia)IrelandItalia (Italy)Latvija (Latvia)Lietuva (Lithuania)Magyarország (Hungary)MaltaNederland (The Netherlands)Norge (Norway)Österreich (Austria)Polska (Poland)Portugal (Portugal)România (Romania)Србија (Serbia)Schweiz (Switzerland)Suisse (Switzerland)Svizzera (Switzerland)Slovenija (Slovenia)Slovensko (Slovakia)Suomi (Finland)Sverige (Sweden)Україна (Ukraine)United Kingdom

America

ArgentinaBoliviaBrasil (Brazil)CanadaChileColombiaCosta RicaEcuadorMéxico (Mexico)Panamá (Panama)Perú (Peru)VenezuelaUSA

Africa

Egyptمصر (Egypt)Maroc (Morocco)المغرب (Morocco)South AfricaTunisie (Tunisia)تونس (Tunisia)

Asia

Bahrainالبحرين (Bahrain)Bruneiსაქართველო (Georgia)Indiaالْعِرَاق (Iraq) ישראל (Israel)الأردن (Jordan)Казахстан (Kazakhstan)Kuwaitالكويت (Kuwait)لُبْنَان (Lebanon)MalaysiaOmanعُمَان (Oman)Pakistanالأراضي الفلسطينية (Palestinian territories) Qatarدولة قطر (Qatar)Saudi Arabia السعودية (Saudi Arabia) Singapore台湾地区 (Taiwan Region)ประเทศไทย (Thailand)Türkiye (Turkey)United Arab Emiratesالإمارات العربية المتحدة (United Arab Emirates)Việt Nam

Oceania

AustraliaNew Zealand
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
Help and service
  • Contact & Help
  • Storefinder
Top categories
  • Lipstick
  • Nail Polish
  • Mascara
  • Foundation
  • Concealer
About essence
  • essence cares
  • Careers at cosnova

Help and service

  • Contact & Help
  • Storefinder

Top categories

  • Lipstick
  • Nail Polish
  • Mascara
  • Foundation
  • Concealer

About essence

  • essence cares
  • Careers at cosnova
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
  • Imprint
  • Data protection
© 2026 Cosnova GmbH
  • Imprint
  • Data protection
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
© 2026 Cosnova GmbH
* Recommended Retail price
essence trend editions

Trend Editions

Advent CalendarBeary MuchClub SoleilGlimmer in a bubbleCiao!Disney THE LITTLE MERMAIDAll about that bowThat Fairy Thing
Show 45 products
caramelted blush palette

caramelted blush palette

£4.00*

11 g - £363.64 / 1 kg
caramelted bouncy highlighter

caramelted bouncy highlighter

£3.80*

4.5 g - £844.44 / 1 kg
caramelted JUICY BOMB shower gel

caramelted JUICY BOMB shower gel

£2.50*

150 ml - £16.67 / 1 l
caramelted everything balm

caramelted everything balm

£2.50*

12.8 ml - £195.31 / 1 l
caramelted gloss stick

caramelted gloss stick

£3.00*

3 g - £1,000.00 / 1 kg
caramelted plumping lip liner

caramelted plumping lip liner

£2.00*

0.8 g - £2,500.00 / 1 kg
caramelted lip mask

caramelted lip mask

£3.50*

12 g - £291.67 / 1 kg
caramelted lip oil

caramelted lip oil

£2.50*

3 ml - £833.33 / 1 l
the super peptide glossy lip treatment + pouch set

the super peptide glossy lip treatment + pouch set

£7.99*

1 Pieces
JUICY BOMB mini shiny lipgloss set

JUICY BOMB mini shiny lipgloss set

£5.99*

30 ml - £199.67 / 1 l
THE HOLIDAY TREE advent calendar

THE HOLIDAY TREE advent calendar

£29.99*

1 Pieces
LIP swirl lip care set

LIP swirl lip care set

£5.99*

1 Pieces
MY PINK THINGS look set

MY PINK THINGS look set

£19.99*

1 Pieces
GLIMMER IN A BUBBLE glass skin brush

GLIMMER IN A BUBBLE glass skin brush

£3.79*

1 Pieces
GLIMMER IN A BUBBLE glass skin primer

GLIMMER IN A BUBBLE glass skin primer

£3.99*

35 ml - £114.00 / 1 l
DOG GANG OR CAT CREW?!? CAT LOVERS peptide lip cream

DOG GANG OR CAT CREW?!? CAT LOVERS peptide lip cream

£3.29*

13 ml - £253.08 / 1 l
DOG GANG OR CAT CREW?!? DOG LOVERS peptide lip cream

DOG GANG OR CAT CREW?!? DOG LOVERS peptide lip cream

£3.29*

13 ml - £253.08 / 1 l
club SOLEIL eyeshadow palette

club SOLEIL eyeshadow palette

£3.99*

5.2 g - £767.31 / 1 kg
spot squad PIMPLE PATCHES SET

spot squad PIMPLE PATCHES SET

£6.99*

80 Pieces
Beary much! lip oil

Beary much! lip oil

£3.30*

2.8 ml - £1,178.57 / 1 l
club SOLEIL cream to powder blush

club SOLEIL cream to powder blush

£3.29*

8.5 g - £387.06 / 1 kg
club SOLEIL gradient highlighter

club SOLEIL gradient highlighter

£3.99*

8 g - £498.75 / 1 kg

22 of 45 products seen

Show more
  1. Home
  2. Trend Editions