Skip to main content
  • essence cares
  • Storefinder
  • Make-up
    • New Arrivals

    • Face

      • Foundation
      • Concealer
      • Powder
      • Blush
      • Highlighter
      • Contouring & Bronzer
      • Primer & Fixing Sprays
    • Eyes

      • Mascara
      • Eyebrows
      • Eyeshadow
      • Eyeliner & Eye Pencils
      • False Lashes
    • Lips

      • Lip gloss
      • Lipstick
      • Lipliner
      • Lip care
    • Nails

      • Nail Polish
      • Top and Base Coat
      • Nail Care
      • Shorten & File
      • Nail Art & Artificial Nails
      • Professional Nails
    • Tools

    • Sets

  • Skincare
  • Trend Editions
  • essence cares
  • Beauty Edit
    • Shade Finder

    • Foundation Finder

    • Mascara Finder

    • Product Highlights

MARKET CHOICE

International

International國際的 (International)

Europe

AlbaniaBelgië (Belgium)Belgique (Belgium)Bosna i Hercegovina (Bosnia and Herzegovina)България (Bulgaria)Česká republika (Czech Republic)Crna gora (Montenegro)Danmark (Denmark)Deutschland (Germany)Eesti (Estonia)España (Spain)France (France)Ελλάδα (Greece)Hrvatska (Croatia)IrelandItalia (Italy)Latvija (Latvia)Lietuva (Lithuania)Magyarország (Hungary)MaltaNederland (The Netherlands)Norge (Norway)Österreich (Austria)Polska (Poland)Portugal (Portugal)România (Romania)Србија (Serbia)Schweiz (Switzerland)Suisse (Switzerland)Svizzera (Switzerland)Slovenija (Slovenia)Slovensko (Slovakia)Suomi (Finland)Sverige (Sweden)Україна (Ukraine)United Kingdom

America

ArgentinaBoliviaBrasil (Brazil)CanadaChileColombiaCosta RicaEcuadorMéxico (Mexico)Panamá (Panama)Perú (Peru)VenezuelaUSA

Africa

Egyptمصر (Egypt)Maroc (Morocco)المغرب (Morocco)South AfricaTunisie (Tunisia)تونس (Tunisia)

Asia

Bahrainالبحرين (Bahrain)Bruneiსაქართველო (Georgia)Indiaالْعِرَاق (Iraq) ישראל (Israel)الأردن (Jordan)Казахстан (Kazakhstan)Kuwaitالكويت (Kuwait)لُبْنَان (Lebanon)MalaysiaOmanعُمَان (Oman)Pakistanالأراضي الفلسطينية (Palestinian territories) Qatarدولة قطر (Qatar)Saudi Arabia السعودية (Saudi Arabia) Singapore台湾地区 (Taiwan Region)ประเทศไทย (Thailand)Türkiye (Turkey)United Arab Emiratesالإمارات العربية المتحدة (United Arab Emirates)Việt Nam

Oceania

AustraliaNew Zealand
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
Help and service
  • Contact & Help
  • Storefinder
Top categories
  • Lipstick
  • Nail Polish
  • Mascara
  • Foundation
  • Concealer
About essence
  • essence cares
  • Careers at cosnova

Help and service

  • Contact & Help
  • Storefinder

Top categories

  • Lipstick
  • Nail Polish
  • Mascara
  • Foundation
  • Concealer

About essence

  • essence cares
  • Careers at cosnova
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
  • Imprint
  • Data protection
© 2026 Cosnova GmbH
  • Imprint
  • Data protection
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
© 2026 Cosnova GmbH
* Recommended Retail price
essence trend editions

Trend Editions

Advent CalendarBeary MuchClub SoleilGlimmer in a bubbleCiao!Disney THE LITTLE MERMAIDAll about that bowThat Fairy Thing
Show 45 products
Load previous
Load previous
club SOLEIL gradient lipgloss

club SOLEIL gradient lipgloss

£1.49*

10 ml - £149.00 / 1 l
club SOLEIL lip stain

club SOLEIL lip stain

£2.29*

0.55 ml - £4,163.64 / 1 l
club SOLEIL slim lipstick

club SOLEIL slim lipstick

£2.49*

0.85 g - £2,929.41 / 1 kg
GLIMMER IN A BUBBLE lipgloss

GLIMMER IN A BUBBLE lipgloss

£2.79*

3.5 ml - £797.14 / 1 l
GLIMMER IN A BUBBLE jelly lip balm

GLIMMER IN A BUBBLE jelly lip balm

£3.29*

1.6 g - £2,056.25 / 1 kg
GLIMMER IN A BUBBLE lip mask

GLIMMER IN A BUBBLE lip mask

£2.49*

7.5 g - £332.00 / 1 kg
GLIMMER IN A BUBBLE pH-reacting lip & cheek balm

GLIMMER IN A BUBBLE pH-reacting lip & cheek balm

£3.29*

2.4 g - £1,370.83 / 1 kg
JUICY BOMB tropical drop body mist

JUICY BOMB tropical drop body mist

£3.79*

100 ml - £37.90 / 1 l
Lychee Livin'Watermelon WaveCoconut Crush
Ciao! eyebrow lifting gel

Ciao! eyebrow lifting gel

£2.99*

9 ml - £332.22 / 1 l
Ciao! mini Lash PRINCESS false lash effect mascara

Ciao! mini Lash PRINCESS false lash effect mascara

£2.29*

5 ml - £458.00 / 1 l
Ciao! blushlighter

Ciao! blushlighter

£3.79*

5.7 g - £664.91 / 1 kg
Ciao! concealer sponges

Ciao! concealer sponges

£2.99*

2 Pieces
Ciao! lip balm

Ciao! lip balm

£2.29*

6.4 g - £357.81 / 1 kg
Ciao! lip oil roll-on

Ciao! lip oil roll-on

£2.99*

4.3 ml - £695.35 / 1 l
Ciao! matte lip blur

Ciao! matte lip blur

£2.79*

11 ml - £253.64 / 1 l
Disney THE LITTLE MERMAID JUICY BOMB shiny lipgloss crew

Disney THE LITTLE MERMAID JUICY BOMB shiny lipgloss crew

£7.49*

10 ml - £749.00 / 1 l
all about that bow peptide lipgloss

all about that bow peptide lipgloss

£3.49*

13.5 ml - £258.52 / 1 l
that fairything. hydra kiss LIP OIL

that fairything. hydra kiss LIP OIL

£2.79*

4 ml - £697.50 / 1 l
JUICY BOMB sweet drop body mist

JUICY BOMB sweet drop body mist

£3.79*

100 ml - £37.90 / 1 l
Cherry CrumbleCaramel CloudBlueberry BiteCookie CrazyCoconut Chill
the rare bears blind box lipgloss

the rare bears blind box lipgloss

£3.49*

1.38 ml - £2,528.99 / 1 l
SPOOKY BOMB shiny lipgloss

SPOOKY BOMB shiny lipgloss

£1.99*

10 ml - £199.00 / 1 l
little X-MAS WONDER advent calendar

little X-MAS WONDER advent calendar

£29.99*

1 Pieces

22 of 45 products seen

Show more
  1. Home
  2. Trend Editions