Skip to main content
  • essence cares
  • Storefinder
  • Make-up
    • New Arrivals

    • Face

      • Foundation
      • Concealer
      • Powder
      • Blush
      • Highlighter
      • Contouring & Bronzer
      • Primer & Fixing Sprays
    • Eyes

      • Mascara
      • Eyebrows
      • Eyeshadow
      • Eyeliner & Eye Pencils
      • False Lashes
    • Lips

      • Lip gloss
      • Lipstick
      • Lipliner
      • Lip care
    • Nails

      • Nail Polish
      • Top and Base Coat
      • Nail Care
      • Shorten & File
      • Nail Art & Artificial Nails
    • Tools

    • Sets

  • Skincare
  • Trend Editions
  • essence cares
  • Beauty Edit
    • Foundation Finder

    • Mascara Finder

    • Product Highlights

MARKET CHOICE

International

International國際的 (International)

Europe

AlbaniaBelgië (Belgium)Belgique (Belgium)Bosna i Hercegovina (Bosnia and Herzegovina)България (Bulgaria)Česká republika (Czech Republic)Crna gora (Montenegro)Danmark (Denmark)Deutschland (Germany)Eesti (Estonia)España (Spain)France (France)Ελλάδα (Greece)Hrvatska (Croatia)IrelandItalia (Italy)Latvija (Latvia)Lietuva (Lithuania)Magyarország (Hungary)MaltaNederland (The Netherlands)Norge (Norway)Österreich (Austria)Polska (Poland)Portugal (Portugal)România (Romania)Србија (Serbia)Schweiz (Switzerland)Suisse (Switzerland)Svizzera (Switzerland)Slovenija (Slovenia)Slovensko (Slovakia)Suomi (Finland)Sverige (Sweden)Україна (Ukraine)United Kingdom

America

ArgentinaBoliviaBrasil (Brazil)CanadaChileColombiaCosta RicaEcuadorMéxico (Mexico)Panamá (Panama)Perú (Peru)VenezuelaUSA

Africa

Egyptمصر (Egypt)Maroc (Morocco)المغرب (Morocco)South AfricaTunisie (Tunisia)تونس (Tunisia)

Asia

Bahrainالبحرين (Bahrain)Bruneiსაქართველო (Georgia)Indiaالْعِرَاق (Iraq) ישראל (Israel)الأردن (Jordan)Казахстан (Kazakhstan)Kuwaitالكويت (Kuwait)لُبْنَان (Lebanon)MalaysiaOmanعُمَان (Oman)Pakistanالأراضي الفلسطينية (Palestinian territories) Qatarدولة قطر (Qatar)Saudi Arabia السعودية (Saudi Arabia) Singapore台湾地区 (Taiwan Region)ประเทศไทย (Thailand)Türkiye (Turkey)United Arab Emiratesالإمارات العربية المتحدة (United Arab Emirates)Việt Nam

Oceania

AustraliaNew Zealand
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
Help and service
  • Contact & Help
  • Storefinder
Top categories
  • Lipstick
  • Nail Polish
  • Mascara
  • Foundation
  • Concealer
About essence
  • essence cares
  • Careers at cosnova

Help and service

  • Contact & Help
  • Storefinder

Top categories

  • Lipstick
  • Nail Polish
  • Mascara
  • Foundation
  • Concealer

About essence

  • essence cares
  • Careers at cosnova
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
  • Imprint
  • Data protection
© 2026 Cosnova GmbH
  • Imprint
  • Data protection
  • essence on Instagram
  • essence on TikTok
  • essence on YouTube
  • essence on Facebook
  • essence on Pinterest
© 2026 Cosnova GmbH
* Recommended Retail price
essence trend editions

Trend Editions

Everybunny needs SomebunnyDisney THE LITTLE MERMAIDWhat the Fluff?!Feelin` comfyThat Fairy ThingPopcorn Bomb
Show 55 products
EVERYBUNNY needs SOMEBUNNY lip balm

EVERYBUNNY needs SOMEBUNNY lip balm

$7.49*

1.38 ml - $5,427.54 / 1 l
Disney THE LITTLE MERMAID eyeshadow palette

Disney THE LITTLE MERMAID eyeshadow palette

$21.99*

8.8 g - $2,498.86 / 1 kg
Disney THE LITTLE MERMAID lash WITHOUT LIMITS EXTREME LENGTHENING & VOLUME MASCARA

Disney THE LITTLE MERMAID lash WITHOUT LIMITS EXTREME LENGTHENING & VOLUME MASCARA

$8.99*

13 ml - $691.54 / 1 l
Disney THE LITTLE MERMAID shake liquid eyeshadow

Disney THE LITTLE MERMAID shake liquid eyeshadow

$7.99*

3.6 ml - $2,219.44 / 1 l
Disney THE LITTLE MERMAID balmy glow stick

Disney THE LITTLE MERMAID balmy glow stick

$7.99*

8 g - $998.75 / 1 kg
Disney THE LITTLE MERMAID serum blush

Disney THE LITTLE MERMAID serum blush

$7.99*

17 ml - $470.00 / 1 l
Disney THE LITTLE MERMAID bi-phase lip oil

Disney THE LITTLE MERMAID bi-phase lip oil

$7.99*

4 ml - $1,997.50 / 1 l
Disney THE LITTLE MERMAID lip scrub

Disney THE LITTLE MERMAID lip scrub

$7.99*

10 g - $799.00 / 1 kg
Disney THE LITTLE MERMAID chubby lip liner

Disney THE LITTLE MERMAID chubby lip liner

$7.99*

1.2 g - $6,658.33 / 1 kg
Disney THE LITTLE MERMAID peptide shimmer lipgloss

Disney THE LITTLE MERMAID peptide shimmer lipgloss

$7.49*

10 ml - $749.00 / 1 l
Mer-mazingSeaside Romance
Disney THE LITTLE MERMAID make-up and concealer sponges

Disney THE LITTLE MERMAID make-up and concealer sponges

$15.49*

4 Pieces
SAY IT WITH JUICY cap accessoire

SAY IT WITH JUICY cap accessoire

$6.79*

1 Pieces
SAY IT WITH JUICY lipgloss holder

SAY IT WITH JUICY lipgloss holder

$6.79*

1 Pieces
SAY IT WITH JUICY BETTER TOGETHER juicy bomb shiny lipgloss

SAY IT WITH JUICY BETTER TOGETHER juicy bomb shiny lipgloss

$3.19*

10 ml - $319.00 / 1 l
Lovely LitchiWitty WatermelonGlowy GummyStrawberry SplashAwesome Apple
SAY IT WITH JUICY BIG HUG juicy bomb jumbo lipgloss

SAY IT WITH JUICY BIG HUG juicy bomb jumbo lipgloss

$6.79*

30 ml - $226.33 / 1 l
Poppin' PomegranateCake My Day!
JUICY BOMB sweet drop body mist

JUICY BOMB sweet drop body mist

$8.89*

100 ml - $88.90 / 1 l
Cherry CrumbleCaramel CloudBlueberry BiteCookie CrazyCoconut Chill
WHAT THE FLUFF?! eyeshadow palette

WHAT THE FLUFF?! eyeshadow palette

$15.49*

11.6 g - $1,335.34 / 1 kg
WHAT THE FLUFF?! mattifying face balm

WHAT THE FLUFF?! mattifying face balm

$7.99*

2.5 g - $3,196.00 / 1 kg
WHAT THE FLUFF?! powder puff

WHAT THE FLUFF?! powder puff

$7.29*

2 Pieces
WHAT THE FLUFF?! lip glaze

WHAT THE FLUFF?! lip glaze

$6.69*

10 ml - $669.00 / 1 l
WHAT THE FLUFF?! lip scrub

WHAT THE FLUFF?! lip scrub

$5.29*

1.8 g - $2,938.89 / 1 kg
WHAT THE FLUFF?! lip tint

WHAT THE FLUFF?! lip tint

$7.49*

5.1 ml - $1,468.63 / 1 l

22 of 55 products seen

Show more
  1. Home
  2. Trend Editions